Bal arılarında (Apis mellifera l.) arı sütü üretiminde farklı yöntemlerin ve hasat zamanı arı sütü verimi üzerine etkileri
The effects of different methods and harvest time on royal jelly production of honey bees (Apis mellifera l.)
- Tez No: 595918
- Danışmanlar: PROF. DR. METE KARACAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmada, arı sütü üretiminde farklı yüksük sayısı, hasat zamanı ve yöntemlerin kolonilerin arı sütü verimi üzerine etkilerini belirlemek amaçlanmıştır. Araştırma, Adnan Menderes Üniversitesi Ziraat Fakültesi Arıcılık ve İpekböceği Araştırma ve Uygulama Merkezi'nde Ege ekotipinden 42 koloni ile yürütülmüştür. Araştırma,iki ayrı bölümde yapılmıştır. Birince denemede, farklı yüksük sayısı ve hasat zamanının kolonilerin arı sütü verimi üzerinde etkileri , ikinci denemede ise, anasız ve başlatıcı- bitirici kolonilerin arı sütü verimleri üzerine etkileri belirlenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the effects of number of transferred queen cells, harvest time and methods on royal jelly yield of royal jelly production. The research was carried out with 42 colonies from Aegean ecotype in the Apiculture and Silkworm Research and Application Center of Adnan Menderes University Faculty of Agriculture. The research was conducted in two separate sections. In the first experiment, the effects of number of transferred queen cells and harvesting interval on the royal jelly yield of the colonies were determined, and in the second experiment, the effects of queenless and starter – finishers colonies on the royal jelly yields were determined.