Servicizing as an alternative to selling for a durablegoods manufacturer
Dayanıklı mal üreticisi için satışa alternatif olarak hizmetleştirme
- Tez No: 595919
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGEN KARAER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Hizmetleştirme, ürünün kendisi yerine hizmetinin satılması faaliyetidir. Bu faaliyet, geleneksel satış iş modeline kıyasla hem çevresel etki yönünden hem de karlılık yönünden daha üstün bir iş modeli olarak görülmektedir. Hizmetleştirme, tüketici kullanımını ortaklama ve daha dayanıklı ürünler vaat eder. Ancak talep ve tüketimi arttırarak toplamda daha büyük bir çevresel etkiye sebep olabilir. Bu çalışma, dayanıklı mal üreticisi bir tekelci firma üzerinden satış ve hizmetleştirme iş modellerini kıyaslamaktadır. Firmanın ürün dayanıklılığı ve fiyat kararı ile tüketicilerin kullanım miktarı kararları endojen olarak modellenmiştir. Bu kurulum ile iki iş modelinin karlılığı ve çevresel etki performansı kıyaslanmaktadır. Hizmetleştirme iş modelinin daha dayanıklı mal üretimine sebep olduğuna ulaşılmış, hizmetleştirmenin karlılık ve çevresel etki yönünden üstün olduğu koşullar belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Servicizing is the activity of selling the services provided by the product rather than the product itself. It has been considered as an alternative business model that might be environmentally superior to the conventional selling business model. Servicizing promises pooling of consumer use and products with higher durability. However, it can also inflate demand/consumption and result in a bigger environmental impact overall. This thesis compares selling and servicizing business models for a monopolist durable-goods manufacturer. Durability and price decisions of the firm, and usage level decisions of consumers are modeled as endogenous. Under this setting, we compare the profitability and environmental performance of the two business models. We find that servicizing business model leads to more durable product design. We identify the conditions which enable servicizing to be superior regarding profitability and environmental impact.