Kliniğimizde yatan yenidoğan sepsis olgularının retrospektif olarak değerlendirilmesi
  1. Tez No: 59592
  2. Yazar: MAKBULE ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: DR. NİMET KAYAALP
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Sepsis yenidoğan ünitelerinde önemli bir morbidite ve mortalite ne denidir. Bu çalışmada Kasım 1996 - Eylül 1997 tarihleri arasında Şişli Etfal Hastanesi Yenidoğan Kliniğinde sepsis tanısıyla izlenen bebeklerin tıbbi kayıtları retrospektif olarak değerlendirildi. Yenidoğan sepsisi tanısıyla 112 bebek izlendi. 62 olgu (%55) erken başlangıçtı sepsis, SO olgu (%45) geç başlangıçtı sepsis olarak değerlendirildi. 34 olguda (%30) infeksiyonun hastaneden kazanıldığı kabul edildi. Çalışmanın yapıldığı tarihler arasında servisimize 4S6 hasta yatırılmıştı. Yenidoğan sepsis görülme oranı %24.5 (112/456) bulundu. Yenidoğan sepsisinde mortalite oranı %12.5 saptadı. Aynı tarihlerde servis mortalite oranı %10.5 idi. Eksitus olan olguların 10'u erken başlangıçtı sepsis, 4'ü geç başlangıçtı sepsis tanısıyla iz lenmişti. Mortalite yönünden erken ve geç başlangıçlı sepsis olgularında ista tistiksel olarak anlamlı bir fark bulunamadı (p>0.05). Elde ettiğimiz sonuçlar son derece belirsiz semptomları olan yenidoğan sepsisinde erken tanı ve uygun izi emin önemini vurgulamaktadır. En az bunun kadar üzerinde durulması gereken bir başka nokta ise nozokomiyal infeksiyonlarm önlenmesidir. Bu amaçla el yıkama alışkanlığının oturtulması, bebeklerin mümkün olduğu kadar az ellenmesi, iyi gözlem, hasta başına düşen personel sayısı ve alanın arttırılması ilke edinilmelidir.
Özet (Çeviri)
Sepsis is an important cause of morbidity and mortality in newborns. In this retrospective study we evaluated the medical records of newborns with sepsis admitted to the Şişli Etfal Hospital from November 1996 to August 1997. In this period a total of 456 babies were admitted to the neonatal unit. Sepsis was diagnosed in 112 babies, 62 of which were early onset (55 %). Sepsis rate was determined to be 24.5 %, and mortality rate was 12.5 %. There wasn't a significant difference between the early onset and late onset sepsis cases with respect to the mortality rates (p>0.05). We conclude that manifestations of neonatal sepsis may be subtle and nonspesific. Early diagnosis and prompt treatment is life saving. We emphasize the importance for appropriate handwashing, minimal handlig of babies, careful observation and the number of medical staff per patient.