Design for social innovation for rural development in Turkey: actor relationships in the smart village project
Türkiye'de kırsal kalkınmada sosyal inovasyon için tasarım: Akıllı köy projesinde aktör ilişkileri
  1. Tez No: 595921
  2. Yazar: DUYGU VATAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HARUN KAYGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Ziraat, Industrial Design, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 196
Özet
Bugün, yıllar içinde çözülemez olarak düşünülen birçok problemin içlerinde yeni fırsatlar yaratılmasını sağlarken çeşitli aktörlerin iş birliğini mümkün kılan yeni ağlar ortaya çıkmıştır. Bu ağların ortaya çıkışının sonucunda gelişen sosyal inovasyon yaklaşımı sosyal sorunların içinden yenilikçi fikirler ve potansiyeller üretmeyi amaçlar. Tasarım disiplini de farklı aktörlerin iş birliği yaptığı bu ağlarda, aktörlerin tasarım kapasitelerini arttırarak sosyal inovasyon uygulamalarının bir parçası haline gelmektedir. Türkiye'de sosyal inovasyon pratiklerinin kapsadığı önemli alanlardan biri kırsal kalkınma alanıdır. Bu araştırmada, bu kırsal kalkınma projelerinden biri olan, Türkiye'de akıllı tarım ürünlerinin tanıtımı yoluyla çiftçilerin tarımsal kapasitesini arttırmayı amaçlayan Akıllı Köy projesi incelenmektedir. Bu tez, Türkiye'deki kırsal kalkınma amacıyla geliştirilen sosyal inovasyon için tasarım uygulamalarına aktör ilişkilerini odağında barındıran öneriler sunmayı amaçlamaktadır. Araştırmanın yöntemi, Akıllı Köy projesinin uygulama alanında gerçekleştirilen bir etnografi çalışması ve alanda yaşayan köylüler ve Akıllı Köy proje ekibiyle yapılan yüz yüze görüşmelerden oluşmaktadır. Elde edilen bulgulara dayanarak bu tez dört sonuç öne sürer. Birincisi, projenin süreçleri köylülerin aktif katılımına kapalı bir kara kutuya dönüşmüştür. Bunu önlemek için; projede, aktörlerin özgürce katılabileceği ve karşılıklı koşulların, beklentilerin açık olarak anlaşılabileceği ve süreçlerin açık uçlu müdahalelerle geliştirilebileceği alanlar yaratılması gerekmektedir. İkincisi, stratejik tasarım müdahalelerin ölçeği, yerel değerler tarafından desteklenen bir sosyal inovasyon süreci başlatmak adına önemli bir faktör olarak görülmektedir. Bu bağlamda projede yapılan stratejik tasarım müdahalelerin ölçeğinin küçültülmesi, benzer aktörlerin birbirlerinden öğrenmesini destekleyecek müdahale alanlarının yaratılması köylülerin sosyal değişime uyum sağlamasının önünü açmaktadır. Üçüncüsü, proje, bir kurumsal sosyal sorumluluk projesinin bir parçası olmaktansa, uzun vadeli bir sosyal inovasyon projesi olarak değerlendirilmelidir. Bu nedenle yalnızca üretimi arttıran araçların tanıtımına yönelik çalışmalar, aktörlerin yapabilirliklerine katkıda bulunacak çalışmalara dönüştürülmelidir. Son olarak, kırsal alandaki yenilikçi ağların eksiklikleri, projenin içinde yer alan her seviyedeki aktörün yapabilirliklerinin arttırılmasına yönelik bir yaklaşım sergilenmesi gerektiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Today, the availability of the collaborative networks enables the collaboration of many actors that embraces the creation of new opportunities inside the problems that were otherwise assumed to be unsolvable over the years. The innovative way of looking at the problems to seek potential ideas is also known as social innovation. Design as a discipline takes part in social innovation practices by increasing the design capabilities of collaborative networks. In the area of social innovation, rural development becomes an important topic in Turkey. This research investigates one of the rural development projects in Turkey called the Smart Village that aims to increase the agricultural capacity of the farmers through the promotion of smart agricultural products. The thesis aims to provide suggestions for implications of design for social innovation practices in rural development through the lens of actor relations specifically for the context of Turkey. The research consists of two methods, an ethnography in the field of the Smart Village and in-depth interviews with both the villagers and the project implementation team of the Smart Village. Based on the findings, this thesis draws four conclusions. First, the project is closed to the participation of the villagers and black-boxed. To prevent this; the project should be carried out as an open-ended experiment designed in a way that fits with the grassroots practices of the villagers where the actors can participate freely and visualize each other's conditions, expectations. Second, the scale of intervention is an important factor that initiates social innovation that is supported by local values. Instead of generating larger interventions, small scale interventions through peer learning supports the increase in villagers' adaptation to change. Third, the project should be considered as a long-term social innovation project rather than being an extent of a short-term CSR project. Therefore, the perception of promoting gadgets that solely increase the production should be transformed into the contributing capabilities of the actors. Finally, the lack of availability of the collaborative networks in the rural context shows that the project should contribute the capabilities of the actors at each level.