Bazı meşcere özellikleri ve topoğrafik faktörlerin kayın yaprak yumrusineği (mikiola fagi (Hartig, 1839)) gal oluşumu üzerine etkileri
Effects of some stand features and topographic factors on gall formation of beech gall midge (mikiola fagi (Hartig, 1839))
- Tez No: 595938
 - Danışmanlar: PROF. DR. EROL AKKUZU
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
 - Yıl: 2019
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 44
Özet
Türkiye'nin 22.342.935 hektarı ormanlarla kaplıdır. Bu alanın saf veya karışık olmak üzere % 8,50 sini (1.899.929 ha) kayın (Fagus sp.) ormanları oluşturmaktadır. Kayın ormanları oldukça geniş bir alan üzerinde yayılış göstermekte olup bu türü etkileyen biyotik faktörler üzerinde yapılan çalışmalar önem arz etmektedir. Bu çalışma kapsamında, Kastamonu-Bozkurt kayın ormanlarında gal oluşumuna neden olan Mikiola fagi (Hartig, 1839) (Diptera: Cecidomyiidae)'nin yayılışı üzerinde rakım ve bakı gibi topoğrafik faktörlerin ve bazı meşcere özelliklerinin etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Araştırmanın arazi çalışmaları 2013-2016 yılları arasında Kastamonu-Bozkurt Orman İşletme Müdürlüğü kayın ormanlarında gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın sonucunda, yaprak gallerinin sayısının, meşcere kenarları boyunca iç bölgelere göre daha fazla olduğu gözlemlenmiştir. Meşcere kenar etkisi, Mikiola fagi kaynaklı gallerin boy ve ağırlıkları üzerinde anlamlı bir fark görülmemiştir. Mikiola fagi yoğunluğu bakıya göre farklılık göstermemiştir, ancak alt rakımlarda üst rakımlara oranla daha fazla olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Turkey's 22,342,935 hectares are covered with forests. 8,50% (1.899.929 ha) of this area is covered by pure or mixed beech (Fagus sp.) forests. The beech forests are widespread the country and studies on biotic factors affecting this species are quite important. In this study, it is aimed to investigate the effects of topographic factors such as altitude and aspect and some stand features on the spread of Mikiola fagi (Hartig, 1839) (Diptera: Cecidomyiidae) which causes gall formation in Kastamonu-Bozkurt beech forests. The field studies of the research were carried out in the beech forests of Kastamonu-Bozkurt Forest Management Directorate between 2013-2016. As a result of the study, the number of leaf galls was higher along the edges than the inside of the stands. The edge effect did not make a significant difference on the length and weight of the galls caused by Mikiola fagi. The density of the galls did not differ according to the aspect, but it was observed to be higher at the lower altitudes than the upper altitudes.