Soft topolojik uzaylarda bağlantililik ve bağlantisizlik
Connectedness and disconnectedness ın soft topology spaces
  1. Tez No: 595937
  2. Yazar: ÜMİT CAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SABRİ BİRLİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu tezde, soft küme ve soft topolojik uzay kavramları incelendi ve soft topolojik uzayın genel özellikleri hatırlatıldı. Ayrıca soft topolojik uzayın özelliklerine örnekler verildi. Soft topolojik uzaylarda bağlantılık ve soft topolojik uzaylarda bağlantısızlıkta daha önce kullanılan temel tanım ve teorem verilip bir soft topolojik uzayda bağlantılık ve soft topolojik uzayda bağlantısızlığı test eden bir teorem verilip ispatlandı. Ayrıca bu teorem kullanılarak sonuç ortaya çıkarılıp örnekler verildi.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the concepts of soft set and soft topological space are investigated and the general attributes of soft topological spaces are reminded. Moreover, examples for the attributes of soft topological space are presented. Basic definitions and theorems, which were used in previous studies of connectedness in soft topological spaces and dısconnectedness in soft topological space are presented. Next, a theorem, which tests a soft topological space connectedness and soft topological space dısconnectedness is introduced and proved. Finally, a result is revealed and several examples are presented by using this theorem.