Doğal formica rufa'ların yuva yeri seçimi ve yuva büyüklüğünü etkileyen bazı faktörlerin değerlendirilmesi
Evaluation of some factors nest site selection and affecting nest si̇ze of natural formica rufa
- Tez No: 807576
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. GONCA ECE ÖZCAN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
 - Yıl: 2023
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışma; Çerkeş Orman İşletme Müdürlüğü, Çerkeş ve Kurtçimeni Orman İşletme Şeflikleri sınırları içerisinde 2020-2022 yılları arasında yürütülmüştür. Bu alanlarda doğal olarak bulunan Formica rufa yuvalarının meşcere (nitelik, karışım, kapalılık, bonitet, gelişim çağı), topoğrafik (eğim, bakı ve yükselti) ve klimatik (sıcaklık, yağış ve solar radyasyon) özelliklere göre habitat tercihleri ortaya koyulmuştur. Ayrıca, bu özelliklerin yuva hacmi üzerindeki etkileri de değerlendirilmiştir. Yuvaların meşecere özelliklerine göre habitat tercihlerinin karışık, orta ve tam kapalı, d gelişim çağında, II. ve III. bonitetlerde ve verimli meşcereler olduğu tespit edilmiştir. Topağrafik özelliklerden gölgeli bakılarda, düşük eğimli ve yükseltisi fazla olan meşcerelerde daha yoğun olarak bulundukları belirlenmiştir. Klimatik özelliklere göre ise, 11 °C'den daha düşük sıcaklıkta bulunan alanları, az yağışlı ve 800000-900000 WH/m2 solar radyasyona sahip meşcerelerde yuvaların daha fazla oranda bulunduğu ortaya konulmuştur. F. rufa yuva hacimlerini etkileyen faktörler ise kapalılık, gelişim çağı, nitelik, yükseltidir. Bu türün bulunduğu habitatlarda geniş periyotlarda izlenmeleri, korunmaları açısından oldukça önemlidir. Aynı zamanda bulundukları habitatların iyileştirilmesi ve bu alanların korunması sağlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted within the boundaries of Çerkeş and Kurtçimeni Forest Planning Units in the Çerkeş Forest Enterprise between the years 2020-2022. Habitat preferences of Formica rufa nests naturally found in these forests were revealed according to stand (productivit, stand structure, crown closure, site class, age class), topographic (slope, aspect, elevation) and climatic (temperature, precipitation, solar radiation) characteristics. In addition, the effects of these features on the nest volume were also evaluated. It was determined that the nests are mixed, medium and fully coverage, over-mature age class, II and III site class and productive stands according to the stand characteristics. According to the topographical characteristics, the nests were found more in shaded aspects, in low-slope, and high-altitude stands. According to the climatic characteristics, it was idendifed that the nests were more common in the stands with less than 11 °C temperature, less precipitation and 800000-900000 WH/m2 solar radiation. The characteristics that affect Formica rufa nest volumes were crown closure, age class, productivity and elevation. It is very important to monitor this species in its habitats in large periods in terms of its protection. At the same time, the habitats where they are found should be improved and these areas should be protected.