Development of an innovative method for binding of pile yarns to the carpet structure instead of traditional carpet back-coating process
Geleneksel halı apre işlemi yerine hav ipliklerinin halı yapısına tutunması için yenilikçi bir metot geliştirilmesi
  1. Tez No: 595941
  2. Yazar: ÖZKAN BOZOĞLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL İBRAHİM ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Halı apre işlemi halı dokuma işlemi tamamlandıktan sonra halı sırtına uygulanan kimyasal tutkal işlemidir. Mevcut teknolojide bu işlem, hazırlanan tutkal çözeltisinin halının sırtına silindirler vasıtası ile uygulanması ve ardından halının kurutma odalarında sıcak silindirler arasından geçirilmesini içermektedir. Böylece uygulanan tutkalın halı yapısına nüfuz etmesi ve tutkal içerisindeki suyun buharlaştırılması sağlanmaktadır. Bu işlem harcanan enerji ve makine yatırımı açısından halı maliyetlerini önemli ölçüde etkilemektedir. Sunulan proje kapsamında akrilik dokuma halılar için yenilikçi ve çevre dostu bir apre yöntemi geliştirilmesi amaçlanmıştır. Jüt iplikleri 0,2 mm çapındaki mono-filament polimer ile 1, 2 ve 4 kat, 0,5 mm çapındaki mono-filament polimer ile 1 kat olmak üzere farklı miktarlarda eriyen polimer ile sarılarak kompozit atkı ipliği numuneleri üretilmiştir. Daha sonra bu atkı ipliği numuneleri kullanılarak 3 farklı ilmek sıklığında (55, 102 ve 132 atkı/10cm) ve iki farklı örgü yapısında (1/1 ve 1/2) olmak üzere toplam 24 halı numunesi üretilmiştir. Ayrıca, aynı sıklık değerleri ve örgü yapılarında standart lateks apre işlemi uygulanarak 6 farklı halı numunesi üretilmiştir. Elde edilen numunelere ilmek çekme ve sıkışma-geri dönme testleri uygulanarak performansları analiz edilmiştir. Sonuç olarak her iki test değerleri açısından da standart halı numunelerinden daha üstün performans elde edildiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Carpet finishing process is the chemical binding process applied to the back of carpet after the carpet weaving process is completed. In the current technology, this process involves applying the prepared binding solution through rollers to the back of the carpet, and then passing the carpet through the hot rollers in the drying chambers. Thus, the applied binding solution penetrates into the carpet structure and the water in the solution is evaporated. This process significantly affects the carpet costs in terms of energy and machine investment. The aim of the present project is to develop an innovative and environmental friendly finishing method for acrylic woven fabrics. Composite weft yarn samples were produced by wrapping jute yarns with a mono-filament 0.2 mm diameter polymer with 1, 2 and 4 plies and 0.5 mm diameter monofilament polymer with 1 ply. Then, by using these weft yarn samples, a total of 24 carpet samples were produced at 3 different pile densities (55, 102 and 132 wefts / 10 cm) and two different weave structures (1/1 and 1/2). In addition, 6 different carpet samples were produced by applying standard latex finishing on the same pile density values and weave structures. The produced samples were applied pile withdrawal force and compression-recovery tests and their performance were analyzed. As a result, it was seen that both test values were superior to standard carpet samples.