Yeni kumarin-crown eterlerin sentez yöntemleri
The Preparation of the novel coumarin-crown ethers
- Tez No: 126801
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇAKIL ERK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
ÖZET YENİ KUMARIN CROWN ETERLERİN SENTEZ YÖNTEMLERİ Tanko bean gibi bazı bitkilerden ilk çıkartılmalarından bu yana Benzopiran Kumarinleri bilinmektedir. Daha önce kullanılan isimlendirme yöntemlerinde fonksiyonel grupların karbon numaraları belirtilerek 2H-benzo[p]piran-2-on deki gibi adlandırılmaktaydı, bunun gibi moleküllerin sentezi Perkin ve Pechmann tarafından geliştirildi ve bu tür ürünler kumarin kimyasının ilgi alanına girmiştir. Bu moleküllerin kromotografik özellikleri boyar kimyasında yeni bir kullanım alanı açmıştır. Moelküllerin %->n* geçişleri, elektron transferi sırasında tüm molekülleri etkileyen kromo-florofabik davranışlarına yol açar. Markrohalkalı eter kimyasının da yakın zamandaki gelişmeler, süper moleküler kimya alanındaki katyon tanımada da kullanılmaktadır. Kuvvetli oksijen ve nitrojen donör köprülerinden oluşan makrohalkalı moleküller, alkali ve toprak alkali metalleri ile katyonik kompleksler oluşturmaya eğilimli oldukları ortaya çıkarılmıştır ve Pedersen bu çalışmasından dolayı 1988 Nobel ödülünü almıştır. Bu konu üzerindeki bir çok çalışma kimyanın değişik alanlarında uygulama bulmuştur. Bizim çalışmamızda makrohalkalı crown eterlerin sentezi ve katyon bağlama özellikleri üzerinedir. Biz özellikle, kumarin crown etelerinin iyon bağlama kuralları florosans spekroskopisi gibi optik spektroskopik metotlar kullanılarak incelenen kromoiyonofobik makrohalkalı yapıların sentezi üzerine çalışıyoruz. 7,8-dihidroksi yada 6,7-dihidroksi-4-npropil veya 3-etil,4-metil sübstitüe kumarinlerin sentezleri ve bunların makrohalkalı eter türevleri üzerine çalışma yapmaktayız. İlk önce Claisen Kondenzasyonu yöntemiyle elde edilen P-keto-esterler, poli-hidroksibenzenler kullanılarak Pechmann yöntemi ile kumarinler elde edilmiştir, p-keto-esteler trifoloro asetik asit içinde fenoller ile reaksiyonları sonucunda iyi bir verim ile 6,7-dihidroksi- ve 7,8-dihidroksi kumarinleri oluştururlar. Dihidroksi kumarinler, DMF ve NaîC03 varlığında bis-diklor ve bis-ditosilat ile sonlanan polietilen gilikoller ile reaksiyona girerek 12-crown-4, 15-crown-5 ve 18-crown-6'nın makrosiklik eterlerini oluştururlar. Kromofor moleküller, UV-VIS ve floresans spektrum gibi optik spektroskoplarla analiz edildiler. Yüksek çözünürlüklü *H NMR spektroskopisi ve mass spektroskopisinde yapıları incelendi. Sentezlenen maddeler aşağıdaki şekilde açıklanmaktadır. IXOAc R 3a-3b + X(C2H40)nC2H4X I + Na2C03 4a-4c TO 5a-5f n R R' 2a 2b C2H5 CH3 R' R 3c H C3H7 3d C2H5 CH3 R1, 3c-3d X(C2H40)nC2H4X I + Na2COa 4a-4c 6a-6f Şekil 1. Kumarinlerden makro halaklı eterlerin sentez diyagramı X
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE SYNTHESIS OF NOVEL CUMAREVS, AND THE COUMARIN DERIVATIVES OF THE MACROCYCLIC ETHERS. The coumarines of benzopyranones have been known so far known since they were first isolated fiom some plants, like tonquin beans. The earlier names were to assign the ring like wise 2//-benzo[£]pyran-2-ones as depicted below where the numbers are used for naming the derivatives. The synthesis of the precursors of the such molecule have been so far developed by Perkin and by Pechmann, and the use of such products have opened really interesting field of coumarin chemistry. Nothing then the chromophoric properties of such molecules opened an application field of the colour chemistry. The structural performance of the k - > n transitions causes the strong chrormo-fluorophobic behaviours which influences the entire molecule through out the electron circulation. Recent developments in macrocylic ether chemistry of recent innovation of the cation recognition in the field supramolecular chemistry. Macrocycles of strong oxygen and nitrogen donor bridged of molecules have been so far found to be interestingly capable to bind and form cationic complexes, in particular, with alkaline and alkaline earth cations which was first reported by Pedersen who was the owner of the Noble prise of 1988 due to his carrier in this field. However, the extreme increase of the studies in this topic has brought the several application in different areas of the chemistry. Our studies of the synthesis and the investigation of the cationic recognition of macrocycles of the macrocyclic-crown ethers have been currently running. We have been working on the synthesis of the chromo-floroionophoric macrocycles, in particular, the synthesis and ion binding roles of coumarin bearing crown ethers using optical spectroscopic methods, likewise the fluorescence spectroscopy. The present work deals with the synthesis of 7,8-dihydroxy- or 6,7-dihdroxy-4-alkyl and 3,4-dialkyl substituted coumarins as well as their macrocyclic ether derivatives. We primarily synthesised the yö-keto esters to condense the poly-hydroxybenzenes via Pechmann method. The keto esters reacted with phenols in trifluoro acetic acid gave the good yield of the products of 6,7-dihydroxy- and 7,8-dihydroxy coumarins. Dihydroxy coumarins were allowed to react with bis-dichloro and bis-ditosylate ended polyethylene glycols in the presence of DMF and NaîC03 yielded the coumarin derivatives of the macrocyclic ethers of [12]crown-4, [15]crown-5 and [18]crown-6 derivatives as illustrated in the following Scheme. The chromophore molecules were analysed with optical spectroscopy methods of infrared, UV-VIS and fluorescence spectroscopy. Molecular structures were identified with high resolution *H NMR spectroscopy as well as the mass spectroscopy. See Scheme XIOAc AcO OAc - - Vy0^ H C3H? o O I 2a 2b C2H5 CH, 1 2a-2b + X(C2H40)nC2H4X I + 3a-3b Na2C03 4a -4c XpO. 5a-5f OH vV 1 R' R 3c H C3H7 3d C2HS CH3 3c-3d 4a-4c X(C2H40)nC2H4X I + Na2C03 / n, n r° ^ ^" o 6a-6f Scheme 1. The synthetic route of the coumarin derivatives of the macrocyclic ethers. XI