Quality integrated earned value management for construction projects
İnşaat projeleri için kalite ile bütünleşik kazanılmış değer yönetimi
  1. Tez No: 595942
  2. Yazar: ERAY AKGÜN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜZİDE ATASOY ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 196
Özet
Bugün, inşaat sektörü milyonlarca insana iş sağlayan ve milyarlarca dolarlık bir ekonomi yaratan dünyada öncül sektörlerden birisidir. Buna binaen, böylesi devasa bir sektör tek hedefini başarabilmek için; maliyet, zaman ve kalite olarak adlandırılan ana bileşenleri açısından onun tüm aşamaları süresince kontrol altında olmalıdır. Pek çok çalışma maliyet ve planlama bileşenlerinin takibine odaklanmaktadır. En yaygın kullanılan yöntemlerden birisi KDY (Kazanılmış Değer Yönetimi)'dir. KDY; maliyet, planlama ve amacı başarılı bir şekilde bütünleştiren güçlü bir ilerleme ölçüm yöntemidir. Fakat, KDY yöntemi, demir üçgenin en esas bileşenlerinden birisi olan kalite bileşeninden yoksundur. Buna binaen, bu çalışma,“Kalite ile Bütünleşik Kazanılmış Değer Yöntemi (KKDY)”ne olanak sağlayan bir çerçeve geliştirmeyi amaçlamaktadır. Kalitenin KDY ile bütünleştirilmesi ile beraber, genişletilebilir, ayrıntılı, ve uygulanabilir bir kalite takip sistemi önerilmektedir. Literatürde, özellikle son yıllarda, kalite ya da performans içerikli KDY alanında birçok değerli çalışmalar vardır; fakat önerilen sistemler kullanılan anahtar performans göstergeleri, ölçütleri, kalite puanlama yöntemleri ve KKDY'nin görsellenmesi açılardan önemli farklılıklar göstermektedir. Bundan dolayı; farklı paydaşlar ya da görevler için“kalite maliyeti”ve“kalite verimliliği”kavramlarını da bütünleştiren, kullanışlı, genişletilebilir ve viii esnek bir KKDY çerçevesi önerebilmek adına, bu sistemleri kıyaslamaya ve değişiklik ve gelişim alanlarını belirlemeye ihtiyaç vardır. Bu çalışmada literatürün KKDY gereksinimleri ve bileşenleri açısından gözden geçirilmesi ve analiz edilmesinden sonra, birtakım kalite takibi kontrol listeleri geliştirildi, kalite maliyeti ve kalite verimliliği kavramları keşfedildi. Çerçeve bileşenleri, paydaşların veya görevlerin farklı ayrıntı düzeyleri için belirlendi, kalite puanlama yöntemleri karşılaştırıldı ve kalite verimliliği ve maliyeti ilişkilerini kararlaştırmak için değer fonksiyonları türetildi. Çerçevenin bileşenlerini doğrulamak ve geliştirmek üzere iki farklı proje üzerinde dört vaka çalışması yerine getirildi. Bu çalışmanın bir sonucu olarak, bir kalite yerleştirilmiş KDY çerçevesi önerildi. Bu çalışmanın sonuçları, daha sofistike ve yazılımla bütünleştirilmiş uygulamalar ve gelecek çalışmalarına yol açmak için kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Today, construction sector is one of the leading sectors in the world employing millions of people and creating an economy of billions of dollars. Therefore, such a huge sector must be under control during its all stages in terms of its main components namely; cost, time and quality to achieve a unique scope. Numerous studies focus on tracking the components of cost and schedule. One of the most commonly used methods is EVM (Earned Value Management). EVM is a powerful progress measurement method, integrating cost, schedule and scope successfully. However, the EVM method lacks one of the major components of the iron triangle, namely the quality component. Thus, this study aims to develop a framework which enables“Quality integrated Earned Value Method (QEVM)”. With the integration of quality to EVM, an extendible, elaborate, and practical quality tracking system is proposed. In the literature, several valuable studies focused on the quality or performance included Earned Value Management, in recent years; however, the proposed systems show significant differences in terms of the employed key performance indicators, benchmarks, quality scoring methods and visualization of the QEV. Hence, there is a need to compare these systems and identify the areas of modification and improvement in order to propose a QEVM framework that is practical, extendible, and vi elaborate for different stakeholders/tasks, integrating the“quality cost”and“productivity of quality”concepts. In this study, after reviewing and analyzing literature in terms of QEVM requirements and components, quality tracking checklist forms were improved, quality cost and quality productivity concepts were explored. Framework components were identified for different level of details of stakeholders/tasks, quality scoring methods were compared, and value functions were derived to determine the relationship of productivity of quality and cost. Four case studies on two different projects were executed to develop and verify the components of the framework. As a result of this study, a quality embedded EVM framework was suggested. The results of this study can be used to pave the way for more sophisticated and software-integrated applications and future studies.