FK-uzaylarının seçkin alt uzayları üzerine
On distinguished subspaces of FK-spaces
  1. Tez No: 595947
  2. Yazar: MERVE TEMİZER ERSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN FURKAN, PROF. DR. BİLAL ALTAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu tez üç bölümden oluşmaktadır. Tezin ilk bölümünde, konunun literatürdeki önemi ve tarihsel gelişiminden söz edilmiştir. İkinci bölümde, diğer bölümlerde kullanılacak olan temel kavramlar, teoremler ve bu çalışmanın alt yapısını oluşturan tamamlayıcı alt uzaylar, dizi uzayları, yarı konservatif uzaylar ve FK-uzaylarının bazı kısımları detaylı olarak verilmiştir. Tezin orjinal olan sonuçları üçüncü bölümde verilmiştir. Bu bölümde, Riesz yarı konservatif FK-uzayları çalışılmıştır. Bu uzayların bazı topolojik özellikleri incelenip, elde edilen uzaylar arasındaki ilişkilerden bahsedilmiştir. Ayrıca FK-uzaylarının Riesz kısımları çalışılıp, bu kısımların yeni özellikleri, kapsama bağıntıları ve seçkin alt uzayları arasındaki ilişkiler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of three chapters. In the first chapter of the thesis, the importance of the subject in the literature and its historical development are stated. In the second chapter, the basic concepts, theorems and complementary subspaces that constitute the substructure of this study, sequence spaces, semi-conservative spaces and some sections of FK-spaces are given in detail. The original results of the thesis are given in the third chapter. In this section, Riesz semi-conservative FK-spaces are studied. Some topological properties of these spaces are examined and the relations between the spaces obtained are mentioned. In addition, Riesz sections of FK-spaces are studied and the relations between the new properties of these sections, inclusion relations and the distinguished subspaces are examined.