Conceptual design synthesis of fighter aircraft
Savaş uçağı kavramsal tasarım sentezi
- Tez No: 595948
- Danışmanlar: PROF. DR. SERKAN ÖZGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uçak Mühendisliği, Aircraft Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Havacılık ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu tezde rakip uçak aerodinamik performansı üzerinden ön motor boyutlandırılmasının savaş uçağı kavramsal tasarım süreçlerine etkisi araştırılmıştır. Motor boyutlandırılması, konfigürasyon geliştirilmesi, dondurulmuş uçak modeli analizi, kanat geometrisi sabit bir uçak boyutlandırılması ve eniyileme metodunu içeren bir tasarım sentezi geliştirilmiştir. Motor verisi belirlenen rakip uçağın süperseyir isteri koşullarındaki sürükleme kuvvetine göre boyutlandırılmıştır. Ön konfigürasyon tasarımı bünyesinde, elde edilen motor verileriyle sistem yerleşimi ve dış yüzey tasarımı geliştirilmiştir. Bu ön bilgisayar destekli çizim modeli tasarım 0 olarak isimlendirilmiştir. Tasarım 0 kullanılarak tamamlanan dondurulmuş uçak modeli analizi, geliştirilen herhangi bir ön konfigürasyon tasarımının görev profilini sağlayan bir modele dönüşümü için uçak boyutlandırma sürecinden geçmesinin gerekliliğini ortaya koymuştur. Paralel hesaplama kabiliyetlerine sahip eniyileme metoduyla oluşturulan özgün kanat geometrine sahip 1500 uçak tasarımı önerilen tasarım sentezine göre değerlendirilmiş ve 100 tasarıma sınırlandırılmış pareto-optimumu hesaplanmıştır. Herhangi bir isteri sağlamayan sonuçlar elenmiştir. Elde edilen uçaklar arasından“en iyi”tasarım çok-kriterli karar analizi kullanılarak seçilmiştir. Böylece ön motor boyutlandırılmasının isterleri sağlayan uçak elde etme yolunda katkı sağladığı kanıtlanmıştır. Çok kriterli karar analizinin alternatifler arasından“en iyi”uçak seçimi yolunda kullanışlı bir yöntem olduğu gözlenmiştir. Kriter ağırlıkları her öğenin önemine göre tasarımcının kararıyla atanmıştır. Bu nedenle, bir uçağı referans olarak seçebilmek adına, isterleri sağlayan uçaklar arasından“en iyi”tasarımı elde etmenin öznel bir yaklaşımla sağlanması kabul edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to analyze the effects of initial engine scaling (using a competitor aircraft aerodynamic performance) on fighter aircraft conceptual design activities. A design synthesis including engine scaling, configuration development, fixed aircraft analysis, fixed wing aircraft sizing and optimization methodology has been developed. Engine data has been scaled to match the competitor aircraft drag performance at the supercruise requirement. Initial configuration design including the system layout and external surfaces have been created around the scaled engine geometry. This initial computer aided design model has been called as design 0. Fixed aircraft analysis evaluation of design 0 has proven that a sizing process must be applied to any given configuration in order to create a model that is compliant with the mission profile requirement. Using optimization methodology with parallel computation capabilities, 1500 aircraft designs with unique wing geometries have been evaluated through the proposed design synthesis and pareto-front with the size of 100 design have been found. The Pareto solutions with non-compliant requirement qualities have been eliminated. From obtained set of aircraft,“best”design has been selected using multi-criteria decision analysis. Final design result has proven that the initial engine scaling has created a basis for requirement compliant aircraft design options. Multi-criteria decision analysis has been observed to be a useful process to determine the“best”aircraft among the set of alternative design solutions. Criteria weights have been assigned based on designer's decision on the significance of each merit. Therefore, in order to select one aircraft as a reference, a subjective“best”design selection has been found to be acceptable.