Development of multiband microstrip antennas for GPS applications
KKS uygulamaları için çok bantlı mikroşerit antenlerin geliştirilmesi
  1. Tez No: 595949
  2. Yazar: MUSTAFA CANER ÖNDER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE ÖZLEM AYDIN ÇİVİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Bu tez çalışmasında, KKS uygulamaları için iki bantlı ve üç bantlı dairesel polarize mikroşerit antenlerin tasarımı, üretimi ve ölçümleri sunulmaktadır. Dairesel polarize yama antenlerin iç yüzünü anlamak için karakteristik mod analiz tekniği uygulandı. Karakteristik mod analizi kullanılarak L1 KKS bandında çalışan dairesel polarize bir mikroşerit anten için bir tasarım akışı sunuldu. Reaktif yükleme tekniği kullanılarak tek beslemeli L1/L2 KKS bantlarında sağ el dairesel polarize dört-yarıklı yama antena tasarlandı. Reaktif yüklemeye ihtiyaç duymadan L1/L2 KKS bantlarında çalışan özgün zikzak dört-yarıklı yama tasarlandı ve tasarlanan anten üretildi. Zikzak dört-yarıklı yama ile 1.31 frekans oranı elde edildi. Sırasıyla, düşük ve yüksek çalışma bantlarında 7.5 dB ve 8.1 dB eksenel oran ölçüldü. L1/L2/L5 KKS bantlarında çalışan tek beslemeli sağ el dairesel polarize iki katlı bir yığın anten tasarlandı ve üretildi. Ölçümlerde, çalışma bantlarında 58 MHz, 28 MHz ve 11 MHz empedans bant genişliği elde edildiği görüldü. Çalışma bantlarında 0.7 dB, 8 dB ve 7.5 dB eksenel oran ölçüldü. L1/L2/L5 KKS bantlarında çalışan tek beslemeli sağ el dairesel polarize üç katlı bir yığın anten tasarlandı ve üretildi. Ölçümlerde, sırasıyla L5, L2 ve L1 GPS bantları merkez freknslarında 71.1 MHz, 4 MHz ve 32 MHz empedans bant genişliği elde edildi. L1 KKS bandında 0.7 dB eksenel oran ve 5 MHz 3-dB eksenel oran bant genişliği ölçüldü. Sırasıyla, en düşük ve orta çalışma frekanslarında en düşük eksenel oran değeri 1.5 dB ve 8.9 dB olarak ölçüldü.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the design, fabrication and measurements of dualband and triband circularly polarized microstrip antennas for GPS applications are presented. Characteristic mode analysis technique is applied to get an insight into circularly polarized patch antennas. A design flow is presented for a circularly polarized L1 GPS band microstrip antenna by using characteristic mode analysis. A single fed L1/L2 GPS band right hand circularly polarized four-slotted patch antenna is designed by using reactive loading technique. A novel zigzag four-slotted patch is designed to operate at L1/L2 GPS bands without the need of reactive loading and designed antenna is fabricated. The frequency ratio of 1.31 is achieved with zigzag four-slotted patch. The axial ratios 7.5 dB and 8.1 dB are measured at lower and higher operating bands, respectively. An L1/L2/L5 GPS band single fed right hand circularly polarized two-layer stacked antenna is designed and fabricated. In measurements, it is seen that the impedance bandwidths of 58 MHz, 28 MHz and 11 MHz are achieved at operating frequencies. The axial ratios of 0.7 dB, 8 dB and 7.5 dB are measured at operating frequencies. An L1/L2/L5 GPS band single fed right hand circularly polarized three-layer stacked antenna is designed and fabricated. In measurements, the impedance bandwidths of 71.1 MHz, 4 MHz and 32 MHz are achieved at the center frequencies of L5, L2 and L1 GPS bands, respectively. The axial ratios of 0.7 dB and 3-dB axial ratio bandwidth of 5 MHz are measured at L1 GPS band. The lowest axial ratios of 1.5 dB and 8.9 dB are measured at the lowest and the middle operating frequencies, respectively.