Determination of environmental quality standard - based discharge limits and mixing zones: a case study for Tersakan sub-basin of Yeşi̇lirmak River
Çevre kalite standartları temelli deşarj limitleri ve karışım bölgeleri belirlenmesi: Yeşilırmak Nehri'nin Tersakan alt havzası için bir vaka çalışması
  1. Tez No: 595950
  2. Yazar: SARP ÇELEBİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAHRAMAN ÜNLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Çevresel Kalite Standartlarının (ÇKS) kabulünden itibaren akarsulara yapılan noktasal deşarjların kontrolü daha ayrıntılı hale gelmiştir. Türkiye de dahil birçok ülke çeşitli dikkate değer kirleticiler (DDK) için ÇKS değerleri, yani insanların veya genel olarak çevrenin sağlığına zararlı etkilere sebep olmayacak maksimum konsantrasyon sınırları belirlemiştir. Bu ÇKS'leri sağlamanın önemli bir zorluğu teknik ve ekonomik olarak ulaşılabilir olan atıksu sınır değerleriyle ÇKS'lere erişmek için gerekli olan sınır değerleri uzlaştırabilmektir. Yeşilırmak Nehrinin Tersakan alt havzası, mevcut yoğun sınai ve tarımsal faaliyetleriyle bu zorluğun iyi örneklerini barındırmaktadır. Bu çalışmada, bu uzlaşmaya yardımcı olacak bir yaklaşım geliştirilerek alt havza bünyesinde bulunan tüm elverişli noktalarda uygulanmıştır. Bu yaklaşımın temelinde atıksuların, ÇKS aşımının izin verilebilir olabileceği, deşarj noktasından ihmal edilebilir ölçüde kısa mesafelerde karışarak seyrelebilmesi yatmaktadır. Geliştirilen yaklaşım advektif-dispersif kütle taşınımı denkleminin farklı karışım koşullarında uygulanabilir olan farklı analitik çözümlerini modüler bir biçimde bir araya getirmekte ve DDK'ler için izin verilebilir maksimum deşarj konsantrasyonu tahminleri yapmaktadır. 20 örneği içeren vaka çalışmasının sonuçları, hiçbir deşarjın ÇKS'leri sağlayabilmek için yük azaltmaya ihtiyacı olmadığını göstermektedir. Ancak farklı noktalarda tridekan, nikel, bis(2-etilhekzil) tereftalat, NH4-N, toplam fosfor ve serbest CN mevzubahis yaklaşım vasıtasıyla ölçülen deşarj kotalarının ≥%10'unu doldurmuş durumdadır. Dolayısıyla bu altı DDK ve bunlara ilişkin iki deşarj noktası gelecekte daha çok dikkat gerektirebilecektir.
Özet (Çeviri)
The control of point source discharges to rivers has become more elaborate since the establishment of environmental quality standards (EQSs). Many countries including Turkey have set EQS values for various contaminants of concern (CoCs) i.e. maximum concentration limits that would not cause detrimental effects on the health of the human-beings or the overall environment. One important challenge of achieving these EQSs is to reconcile the effluent limits that are technically and economically achievable with the ones that are required to accomplish the EQSs. Tersakan Sub-basin of Yeşilırmak River acquires good examples of this challenge due to the intense industrial and agricultural activities present. In this study, an approach to help this compromise is developed and implemented for all suitable discharge points within the sub-basin. The foundation of this approach is that effluent discharges may mix and become diluted within negligibly short distances from the point of discharge where exceedance of EQSs can be permissible. The approach developed, modularly combines different analytical solutions of the advective-dispersive mass transport equation that are applicable under different mixing conditions and estimates maximum allowable discharge concentrations of CoCs. The results of the case study which included all 20 instances, indicate that none of these discharges need load reduction to achieve EQSs. However, in various points tridecane, nickel, bis(2-ethylhexyl) terephthalate, NH4-N, total phosphorus, and free CN have consumed ≥10% of their discharge quotas estimated by the mentioned approach. Therefore, these six CoCs and their corresponding two discharge points may require more attention in the future.