Terahertz uygulamaları için çok bantlı, yüksek kazançlı anten tasarımına yönelik literatür incelemesi
Literature review on multiband, high gain antenna design for Terahertz applications
  1. Tez No: 938906
  2. Yazar: ZEYNEP LEYLA YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ SAYGIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Yirmi birinci yüzyılın başlangıcından bu yana kablosuz haberleşme teknolojisinin kullanımı özellikle internet üzerindeki uygulamaların geliştirilmesi nedeniyle önemli ölçüde artmıştır. Mevcut uygulamaların çoğu, kablosuz cihazlara taşınmaktadır. Gerçek zamanlı olarak çalıştırılabilen ve taşınabilir olan kablosuz dijital cihazlar, veri miktarının artışının hızlanmasına ve spektrum kaynaklarının yetersiz kalmasına yol açmaktadır. Frekans spektrumundaki haberleşme için kullanılan mevcut (mikrodalga,mm-Dalga) bantların bant genişliği, bu hızlı artış ile birlikte gelecekte geniş bant genişliği gerektiren uygulamalar için yeterli olamayabilecektir. Veri trafiğini yönetmek ve yüksek hız ihtiyacını karşılamak için yüksek hızlı kablosuz haberleşme cihazları gereklidir. Bu ihtiyacı karşılamak için, yüksek kazanç, geniş bant genişliği, çoklu frekansta çalışabilme vb. gibi özelliklere sahip antenlere ihtiyaç duyulmaktadır. Bu nedenle, Terahertz (THz) spektrumu yüksek bant genişliği sayesinde son zamanlarda haberleşme çalışan araştırmacılar tarafından bu ihtiyacın olası bir çözümü olarak görülmektedir. THz uygulamaları için literatürde çok sayıda anten tasarımı önerilmiştir. Kablosuz mobil haberleşme sistemleri başta olmak üzere birçok uygulamada düşük maliyet, minimum ağırlık, düşük profil, kolay entegrasyon ve kolay üretim özelliklerine sahip mikroşerit yama antenleri önem kazanmaktadır ve yüksek performanslı antenlerin geliştirilmesi için uygulanabilirdir. Bu çalışmada, THz frekans bölgesinde çalışan küçük boyutlu dikdörtgen mikroşerit yama anten tasarımı yapılmıştır. İlk önce literatür araştırılarak THz frekanslarında haberleşme için aday frekans bantları incelenmiştir. Yüksek frekanslara giderken artan atmosferik kayıplar dikkate alınarak kaybın en az olacağı bantlar değerlendirilmiştir. Anten tasarımı teorik olarak incelenmiştir. Daha sonra anten tasarımı yapılmıştır. Anten parametrelerinden anten geri dönüş kaybı, kazanç ve VSWR değerleri CST elektromanyetik çözümleyici yazılımı kullanılarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Since the beginning of the twenty-first century, the use of wireless communication technology has increased significantly, mainly due to the development of applications on the Internet. Many of the existing applications are being ported to wireless devices. Wireless digital devices, which can be operated in real time and are portable, lead to an acceleration of the increase in the amount of data and to the inadequacy of spectrum resources. With this rapid increase, the bandwidth of the existing (microwave, mm-wave) bands used for communication in the frequency spectrum may not be sufficient for applications requiring wide bandwidth in the future. High-speed wireless communication devices are required to manage data traffic and meet the need for high speed. To meet this need, antennas with high gain, wide bandwidth, multi-frequency operation, etc. are needed. For this reason, the Terahertz (THz) spectrum has recently been considered by communication researchers as a possible solution to this need due to its high bandwidth. Many antenna designs have been proposed in the literature for THz applications. In many applications, especially in wireless mobile communication systems, microstrip patch antennas with low cost, minimum weight, low profile, easy integration and easy fabrication are gaining importance and are applicable for the development of high performance antennas. In this study, a small size rectangular microstrip patch antenna operating in the THz frequency region is designed. First, the literature is surveyed and candidate frequency bands for communication at THz frequencies are analyzed. Considering the increasing atmospheric losses when going to high frequencies, the bands with the lowest loss are evaluated. Antenna design is analyzed theoretically. Then the antenna design is carried out. Antenna return loss, gain and VSWR values are analyzed using CST electromagnetic analyzer software.