An ad hoc networking testbed using software-defined radios
Yazılım tabanlı telsizler kullanarak tasarsız ağ test ortamı oluşturulması
- Tez No: 595952
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERTAN ONUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
İnsan kaynaklı veya doğal oluşan afetler sonrasında iletişim altyapılarını tekrar oluşturabilmek için tasarız ağ yapıları uygun görülmektedir. Bu ağları incelemek için birçok simülatör mevcuttur. Bununla birlikte, simülatörler fiziksel çevrenin tüm faktörlerini doğru bir şekilde modelleyemezler. Bir test ortamı kullanılarak, simülasyonlar ve gerçek hayattaki uygulamalar arasındaki farklılıklar önemli ölçüde azaltılabilir. Bu çalışmada, yazılım tabanlı radyoları (SDR) kullanarak bir tasarsız iç mekan test ortamı geliştirdik. SDR'leri kullanarak sistemimize yeniden yapılandırılabilirlik ve esneklik getirebiliriz. Fiziksel ve bağ katmanlarını geliştirmek ve uygulamak için GNU Radio bloklarını kullandık. Bağlantı katmanının ayrıntılarını sanal bir Ethernet arayüzü kullanarak geliştirilen bu test platformunda, herhangi bir uygulama çalıştırılabilir. Örnek olarak, deneylerimizde OLSR ve Babel yönlendirme protokollerinin açık kaynaklı bir uygulaması kullanılmıştır. Tasarsız ağ testlerini, herhangi bir işletim sisteminde veya donanımda çalışabilecek SDR yazılımları kullanarak rahatlıkla yeniden tanımlanabilir hale getirdik. Bu tezde, geliştirilen bu test ortamının kapsamlı değerlendirme sonuçlarını sunuyoruz.
Özet (Çeviri)
For establishing communication infrastructures in the aftermath of man-made or natural disasters, ad hoc networking architectures seem to be more adequate. There are various simulators for studying ad hoc networks. However, simulators cannot accurately model all the factors of the physical environment. By using a test-bed, the significant gap between simulations and real-life implementations can be reduced. In this work, an ad hoc indoor testbed has been developed using software-defined radios (SDR). By using SDRs, we can bring reconfigurability and flexibility to our system. In order to develop and implement the physical and link layers, GNU Radio blocks are used. By abstracting the link-layer details through a virtual Ethernet interface, any legacy application can be run on the developed testbed. As an example, an open-source implementation of the optimized link state routing (OLSR) protocol and Babel routing protocol are used at the network layer in our experiments. We made the ad hoc networking testbed highly-redefinable by employing SDR and legacy software that could run on any legacy operating system or hardware. We report extensive evaluation results of the developed testbed.