Silver nanowire-decorated glass fiber filters for bacteria removal from water
Sulardan bakteri giderimi için gümüş nanoteller ile geliştirilen cam fiber filtreler
- Tez No: 595964
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUBA HANDE BAYRAMOĞLU, PROF. DR. HÜSNÜ EMRAH ÜNALAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Geleneksel dezenfeksiyon yöntemlerinin yan etkilerini azaltmak amacıyla alternative olarak yeni, düşük maliyetli, güvenilir ve yüksek verimli bir dezenfeksiyon yönteminin araştırılması büyük önem taşımaktadır. Bu çalışma, E. coli'nin içme sularından giderimi için gümüş nanoteller ile geliştirilen cam fiber (AgNT-CF) filtreleri üretmeyi amaçlamaktadır. Bu çalışma, AgNT-CF filtrelerin üretilmesini ve kullanım noktası (POU) su dezenfeksiyonu için kullanılmasını araştıran ilk çalışmalardan biridir. Bu kapsamda, akış hızının, AgNT miktarının ve E. coli konsantrasyonunun E. coli giderim verimine ve filtrelerden Ag salınımına etkisi araştırılmıştır. Ayrıca, filtrelenen su hacminin Ag salınımına etkisi de analiz edilmiştir. Disk difüzyon testleri farklı AgNT yüklerine sahip AgNT-CF filtrelerinin 103-108 KOB/ml aralığındaki E. coli konsantrasyonuna karşı antibakteriyel etkilerini ortaya koymuştur. AgNT-CF filtrelerin en yüksek verime ulaştığı optimum koşulları araştırmak için farklı akış hızlarında (1, 2,5 ve 5 ml/dk), AgNT yükleriyle (0,95, 4,8, ve 9,9 mg/g) ve E. coli konsantrasyonlarıyla (103, 105 ve 108 KOB/ml) akış testleri yapılmıştır. Optimum akış hızı, AgNT yükü ve E. coli konsantrasyonu sırasıyla 1 ml/dk, 9,9 mg/g ve 103 KOB/ml olarak bulunmuştur. Optimum koşullar altında uygulanan iki aşamalı seri filtrasyon uygulamasından sonra en yüksek giderim verimi 2,12 log olarak elde edilmiştir. Ag salınımı miktarları içme suları için önerilen 100 ppb sınır değerinin altındadır. Belirlenen uygun koşullar altında, geliştirilen AgNT-CF filtrelerin kontamine olmuş (
Özet (Çeviri)
Investigation of a new, low-cost, safe and highly efficient water disinfection alternative to conventional methods has prime importance. This study aims to develop silver nanowire decorated glass fiber (AgNW-GF) filters for the removal of E. coli from water. This study is one of the first studies to fabricate a novel AgNW-GF filter and to investigate its use for point-of-use (POU) water disinfection. To this purpose, effect of flow rate, AgNW loading and influent E. coli concentration on the removal efficiency of E. coli and Ag release from AgNW-GF filters were investigated. In addition, effect of volume of filtrate on Ag release was also analyzed. Disk diffusion tests revealed that AgNW-GF filters having different AgNW loadings had antibacterial effects against E. coli at concentration range of 103 – 108 CFU/ml. In order to investigate optimal conditions at which AgNW-GF filters achieved the highest removal efficiencies, flow tests were conducted with different flow rates (1, 2.5, 5 ml/min), AgNW loadings (0.95, 4.8, 9.9 mg/g) and E. coli concentrations (103, 105, 108 CFU/ml). Optimal flow rate, AgNW loading and influent E. coli concentration were found out as 1 ml/min, 9.9 mg/g, and 103 CFU/ml, respectively. The highest removal efficiency was obtained as 2.12 log after two-stage serial filtration application applied under optimal conditions. The released Ag amounts were all below the limit value of 100 ppb for potable water. Under determined optimal conditions, AgNW-GF filter was found as a promising alternative for POU water disinfection method to be used in contaminated natural water (