Milliyetçi Hareket Partisi stratejik pazarlama planlaması
Nationalist Movement Party strategic marketing
- Tez No: 595985
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET BAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Siyaset, pazarlama kapsamında ele alınan henüz çok yeni bir alandır. Ancak siyasal pazarlama kavramının ilk defa Kelley tarafından 1956'da kullanıldığı da iddia edilmektedir. Amerikan kaynakları her ne kadar benzer görevler diğer ülkelerde de icra edilmiş olsa da John Bekley'i, Thomas Jefferson için danışmanlık yapan ilk siyasi danışman olarak tanımlamaktadır. (Phill, 1999, s.2). Mc Nair ise bu tür kullanımların başlangıcını 20. yüzyıl olarak işaret etmektedir. Reklam ajansları ve profesyonellerin 1960'lardan sonra kullanmaya başlaması ile pazarlamanın siyasal alana girişi sayılabilir. Siyasal pazarlama günümüzde siyaset uzmanlarından artan bir ilgi görmektedir. Fakat bu konuda yapılan bilimsel araştırmaların sayısı oldukça sınırlı kalmıştır. Bu durum yapılacak tartışmaları kısıtlamaktadır. Pazarlama ticarette kullanıldığı gibi sadece ürünü satmak için kullanılan basmakalıp ifadeler ve sloganlardan ibaret değildir. Pazarlama siyasi partiler alanına uygulandığında, kullanılacak organizasyonel yapılar ve ne tür politikaların izlenebileceğine ilişkin alınacak kararlara ışık tutar. Pazarlamanın siyaset alanındaki yaygın kullanımı sadece siyasi partilerin kampanya çalışmalarını değil, aynı zamanda liderin gücü, üye hakları, anayasa ve izlenecek politikaları da içeren birçok konuda etkide bulunacaktır. Pazarlama yönlü siyasi anlayış seçmenlerin ihtiyaçlarına odaklanacağından seçmenlerin daha yakından ve doğru olarak tanımlanabilmesine olanak sağlayacaktır. Siyasal ürün soyut ve karmaşık özelliği ağır basan bir durumdadır. Parti, aday, ideolojiler ve parti programları siyasal ürün içeriğinde değerlendirilebilmektedir. Uzun vadede siyasal ürün satın alınmaktadır. Bu tarafıyla hizmet satın almaya benzetilmektedir. Ödeme önceden yapılmakta fakat hizmet ödemesi yapıldığı an satın alınmamaktadır. Geleneksel pazarlamada bu tür ürünler az sayıdadır. Oysa siyasal pazarlamadaki tüm ürünler bu özelliği taşımaktadır. Siyasal pazarlamada seçmen bir siyasal ürünü beğendiği halde başka bir ürünü tercih edebilir. Örneğin, adayını beğenmediği halde ideolojik nedenlerle belirli bir partiye oyunu verebilir. Siyasal ürünlere karşı seçmenin göstermiş olduğu sadakat geleneksel pazarlamadakinden daha yüksektir. (Gül, 2002, s.65) Ancak ülkedeki gelişmelere bağlı olarak bu durumun değişkenlik göstermesi de beklenmelidir. Özellikle ülkemizdeki son seçimler incelendiğinde seçmenlerin büyük bir kısmının ülkede yaşanan gelişmelere bağlı olarak parti tercihlerinde büyük değişiklikler gözlemlenmiştir. .Bu çalışmada siyasal pazarlama stratejinde Milliyetçi Hareket Partisi örneği sunulacaktır.
Özet (Çeviri)
Politics is a very new field that has not been addressed yet engaged in marketing. However, the concept of political marketing for the first time in 1956 is claimed to be Kelley. John Bekley, Thomas Jefferson's consulting firm, was described as the first political advisor. (Phill, 1999, p.2). Marketing, as used in trade, is not just stereotypes and slogans used to sell products When marketing is applied to the field of political parties, it sheds light on the decisions to be made regarding the organizational structures to be used and what policies to follow. The widespread use of marketing in politics will influence not only the campaign work of political parties, but also the power of the leader, member rights, the constitution and the policies to be followed. The political understanding of marketing will focus on the needs of the voters and will enable voters to be defined more closely and accurately. The political product is predominantly abstract and complex. Parties, candidates, political ideologies and party programs can be evaluated in product content. In the long run, political products are purchased. This is likened to purchasing services. Payment is made in advance but is not purchased at the time of service payment. In traditional marketing, such products are scarce. However, all products in political marketing have this feature. Political marketing voters may choose another product, even though he likes a political product.