Uygulama otellerinde misafir memnuniyeti: Yalova örneği
Guest satisfaction at practice hotels: Yalova case
  1. Tez No: 595988
  2. Yazar: FERHAT KARATAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İRFAN YAZICIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu araştırmanın amacı, Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı uygulama otellerinde konaklayan misafirlerin memnuniyet durumlarını tespit etmektir. Veri toplama aracı olarak, literatür taraması sonucunda oluşturulan anket formu kullanılmıştır. Anket formu; Türkçe, olarak hazırlanmıştır. Araştırma evrenini, Yalova ilinde bulunan ve Milli Eğitim Bakanlığına bağlı olarak çalışan Şaban Temüge Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Uygulama Oteli'nde konaklayan misafirler oluşturmaktadır. Bu kapsamda uygulama otelinde 2018 yılı konaklama sayısı 26947 olarak bildirilmiştir. Araştırma, ekonomik kısıtlardan dolayı sadece Yalova ilinde yürütülmüştür. Araştırmada olasılıklı olmayan örnekleme yöntemlerinden kolay ulaşılabilir örnekleme yöntemi kullanılarak, ilgili uygulama otelini ziyaret eden 800 turist üzerinde anket uygulaması gerçekleştirilmiştir. Uç değerler ve yüksek miktarda eksik veri içeren anket formları çıkarıldıktan sonra,722 kullanılabilir anket formu analiz edilmiştir. Araştırma modelinde yer alan hipotezler, SPSS programı kullanılarak test edilmiştir. Çalışmada kullanılan ölçeklerin güvenilirliğine ilişkin gerekli analizler yapılmıştır. Verilerin analizinde,“yüzde”,“frekans”, dağılımları alınmıştır. Tanımlayıcı istatistiklerde ortalama, standart sapma ve bağıl değişkenlik katsayılarına yer verilmişitir. Değişkenler arasındaki farklılığın tespitinde ise“ Mann Whitney U-testi”ve“Kruskal – Wallis H”analizi yapılmıştır. Araştırma sonuçları,“odalar bölümünden, genel durumdan, yiyecek-içecek bölümünden ve görevli öğrenciden”memnuniyet olmak üzere toplam dört memnuniyet algısı üzerinden incelenmiştir. Söz konusu memnuniyet algıları arasında, memnuniyetsizlik kaynağı olabilecek ifadelerin dışında memnuniyete yönelik ortalamaların birbirine çok yakın olduğu görülmüştür. Memnuniyetsizlik kaynağı olarak;ön büro personelinin dış görünüşü, profesyonelliği, fiyat ve hafta sonu yapılan düğün vb. etkinlikler, servis personelinin sabahları gazete isteğini sormaması, alakart restaurant ve kahvaltıda müziğin açık olması, servis personelinin günün vaktine göre misafirleri selamlamaması gibi iletişimsel memnuniyetsizlikler sayılabilir. Tüm birimlerdeki memnuniyet algılarında (odalar, genel, yiyecek-içecek ve öğrenci) uygulama otelini öğrenme kaynağına göre farklılık bulunmaktadır. Anlamlı bulunan farklılıklar arasında resmi kurum ve rastlantı sonucu uygulama otelini öğrenen misafirlerin dikkat çektiği gözlemlenmektedir. Yine tüm birimlerdeki memnuniyet algılarında (odalar, genel, yiyecek-içecek ve öğrenci) uygulama otelini tavsiye etme durumuna göre farklılık“evet ”diyenler lehine çıkmış bulunmaktadır. Bu durum, uygulama otelinden memnun olan misafirlerin konakladıkları uygulama otelini tavsiye etme eğilimli oldukları görülmektedir. Odalar bölümünden memnuniyet algılamaları yaş ve cinsiyete göre farklılaşırken, genel memnuniyet ve öğrenciden memnuniyet algıları eğitim ve gelir durumlarına göre farklılaşmaktadır. Medeni duruma göre ise evli olanlar lehine odalar bölümü memnuniyeti farklılaşmaktadır. Genel ve öğrenciden memnuniyet algılamalarında eğitim seviyesine göre farklılık lisansüstü grubu lehine farklılaşmaktadır. Genel ve öğrenciden memnuniyet algılamalarında gelir durumuna göre farklılık yaşanmaktadır ve öğrenciden memnuniyet algılamalarında gelir seviyesi düşük olanlar farklılaşırken genel memnuniyet algılamalarında ise gelir seviyesi yüksek olanlar farklılaşmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine the satisfaction level of the guests staying in the hotels of the Ministry of Education. As a data collection tool, a questionnaire form was used as a result of literature review. Survey form; Turkish, prepared. The research population consists of the guests staying at the Şaban Temüge Vocational and Technical Anatolian High School Application Hotel located in the province of Yalova and working under the Ministry of Education. In this context, the number of 2018 accommodation in the application hotel was reported as 26947. The study was conducted only in Yalova due to economic constraints. In the study, 800 tourists were interviewed by using sampling method which is not accessible from probabilistic sampling methods. After subtracting the questionnaire forms containing extreme values and high amount of missing data, 722 available questionnaire forms were analyzed. The hypotheses included in the research model were tested using SPSS program. The necessary analyzes were performed on the reliability of the scales used in the study. In the analysis of the data,“percent”,“frequency”, distributions were taken. Mean, standard deviation and relative variability coefficients were included in descriptive statistics. Mann Whitney U-test and Kruskal-Wallis H analysis were used to determine the differences between the variables. The results of the study were examined on a Toplam of four perceptions of satisfaction:“rooms, general situation, food and beverage department and the student in charge”. Among the said perceptions of satisfaction, apart from the expressions that could be a source of dissatisfaction, it was seen that the averages for satisfaction were very close to each other. As a source of dissatisfaction; front desk staff, exterior appearance, professionalism, price and weekend wedding, etc. activities, service staff do not ask for newspaper requests in the morning, the à la carte restaurant and breakfast music is open, the service staff does not greet the guests according to the time of communication dissatisfaction. Satisfaction perceptions in all units (rooms, general, food and beverage and students) differ according to the source of learning the application hotel. Among the significant differences, it is observed that the official institution and the guests who learn the application hotel as a result of coincidence attract attention. Again, the satisfaction perceptions in all units (rooms, general, food and beverage and student) differed according to the status of recommending the practice hotel. In this case, guests who are satisfied with the practice hotel tend to recommend the practice hotel where they stay. While the perceptions of satisfaction in the rooms section differ according to age and gender, perceptions of general satisfaction and satisfaction from students differ according to their education and income levels. According to the marital status, the satisfaction of the department of rooms in favor of married people differs. The differences in general and student satisfaction perceptions differ according to the level of education in favor of the graduate group. In general and student satisfaction perceptions, there is a difference according to income status, and in students' perceptions of satisfaction, those with low income levels differ, while in general perceptions of satisfaction, those with high income levels differ.