Otellerde izlenen çevre politikalarının süreç ve yayılımı: Bir zincir otel örneği
Process and distribution of environmental policies in hotel: Case of chain hotel
- Tez No: 592250
- Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ TÜRKAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Günümüzde çevre ve doğal ürünler endüstriyel üretim faaliyetlerinin arttırılması amacıyla bilinçsizce kullanılmaktadır. Bunlardan ön önemli kullanım sağlayan turizm sektörüdür. Turizm faaliyetleri ile çevre birbirinden ayrılmaz bir parçadır. Öyle ki çevre olmadan hiçbir şey olmaz denilebilir. Çevrenin bilinçsizce tahrip edildiğinin anlaşılması ile küresel anlamda bir takım önlemler alınmaya başlanmıştır. Doğal kaynakların sürdürülebilirliği, gelecek nesillere miras bırakma gibi düşünceler ifade edilmiştir. Bu sayede dünyada turizm faaliyetlerinde sürdürülebilirlik, yeşil otel, ekoturizm gibi bir takım kavramlar oluşmuştur. Çevre tahribatını en aza indirmek amacıyla bir takım çevresel politikalar oluşturulmaya başlanmıştır. Bu çevresel politikalar işletme içinde, yerel anlamda, ulusal bazda veya uluslararası düzeyde yapılmaktadır. Uluslararası anlamda ülkeler çevre politikaları ile ilgili konferanslarda çeşitli kararlar alıp bunların uygulanmasını takip etmektedir. Bu çalışma makro anlamda çevre politikalarının otel içerisindeki yayılımını konu almaktadır. Konunun işletme özelinde daha kapsamlı araştırılması açısından örnek durum incelemesi yapılmıştır. Uygulama alanı/örnek işletme ise The Green Park Hotels&Resorts zinciridir. Bu doğrultuda The Green Park Otellerinde uygulanan çevresel politikalar araştırılarak bu politikaların otel çalışanlarına ve misafirlerine nasıl yansıtıldığı, misafir ve çalışanların bu çevresel politikaları nasıl algıladıkları çözülmeye çalışılmıştır. Bu bağlamda çalışma örnek durum analizi kapsamında hem nicel hem de nitel yöntemler kullanılarak tasarlanmıştır. Veri toplama aracı olarak anket tekniği ve nitel olarak yarı yapılandırılmış mülakat tekniği kullanılmıştır. The Green Park Hotel & Resorts'te 100 çalışan ve 200 misafire anket, 6 yöneticiye ise mülakat yapılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde SPSS 22 paket programından faydalanılmış olup, frekans analizi yapılmıştır. Araştırma sonuçları The Green Park Hotels & Resorts zincirinde çevresel politikaların uygulandığı bu politikaların yönetim tarafından belirlenip özellikle kilit nokta olan departman müdürleri ile çalışanlara periyodik toplantılar ile aktarıldığı ve çalışanların çevresel politikalar hakkında bilgilendirildiğini göstermiştir. Ayrıca bu çevresel politikaları misafirlerin de algıladığı ve oteli tercih yönünde rol oynadığı genel anlamda görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Nowadays environment and sources are irresponsibly being used for sectoral activites. Tourism sector makes most use of them. Tourism activites and anvironment are inseparable pieces so that it can be said there wouldn't be tourism without the environment. As it found that the environment was beingdamaged irresponsibly some global precautions had been taken. Ideas like sustainability of natural resources and handing down a legacy to future generations were stated, there fore concepts like sustainability, green hotels and ecotourism. In order to reduce the destruction of environment to mininmum some environmental policies were created. These policies are being being used in business, local,national and international scale. İnternationally, countries are making variousdecisions in conferences and making sure that they are being applied properly. This study is abaut the spread of some environmental policies that are applied with an understanding of sustainability in the hotel. Our sample is The Green Park Hotels and Resorts chains. Accordingly,it is studied by doing resorches about the environmental policies applied in The Green Park Hotels and the purpose here is to understand this policies are reflected to the hotel employees and guests. In this context, this study was designed to have quantitative and qualitive aspects. Questionnaires and interviews were used as data gathering tools. 100 employees and 200 guests were asked to answer some questionnaire questions and 6 manager were interviewed. In the evalution of the data, SPSS22 pack program was used and the frequency was analyzed. The results showed that these policies in wich environmental policies were applied in The Green Park Hotels and Resorts were determined by the managers. It is learnt that this policies were transferred to the employees by department managers and the employees informed about the environmental policies.