Pomza takviyeli magnezyum matrisli kompozit malzemelerinin basınçlı döküm yöntemiyle üretilmesi ve mekanik özelliklerinin incelenmesi
Production of pumice reinforced magnesium matrix composite materials by die casting and investigation of mechanical properties
- Tez No: 596028
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN ŞEVİK
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
 - Yıl: 2019
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Mersin Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmada basınçlı döküm yöntemi ile magnezyum matrisli%1,2 ve 3 oranlarında pomza takviyeli kompozit malzeme üretilmiştir. Çalışmanın amacı ekonomik olan pomzanın bünyesindeki SiO2'in magnezyum ile reaksiyona girmesini sağlamak ve üstün mekanik özelliklere sahip olan yeni bir faz Mg2Si intermetaliğini ve MgO'i in-süte formda elde etmektir. Bu amaç için çalışmada saf magnezyum ve kimyasal bileşimi bilinen asidik pomza kullanılmıştır.100 Tonluk soğuk kamaralı basınçlı döküm cihazında in-süte kompozit malzemeler üretilmiştir.Üretilen kompozit malzemelerin XRD ile faz kontrolleri ardından SEM, optik mikroskop ve EDS ile mikro yapı ve elementel kontrolleri yapılmıştır. Mg2Si intermetaliğinin ve MgO oluşumları bu analizler ile gözlenmiştir. Mikroyapı ve faz analizleri ardından kompozitlere mekanik testler uygulanmıştır. Brinell sertlik testinde saf magnezyuma göre sertliğin arttığı ve Pomza ilavesine oranla da sertliğin arttığı gözlenmiştir. Çekme deneyinde de sonuçlar paralellik göstermiş ve pomza ilavesi arttıkça çekme mukavemeti, akma mukavemeti ve uzamanın arttığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, 1%, 2% and 3% pumice reinforced composite materials with magnesium Matrix were produced by die casting method.The aim of the study is to enable SiO2 to react with magnesiumand to obtain a new phase Mg2Si intermetallic and MgO in in-sute form with superior mechanical properties. For this purpose, its chemical composition was previously measured acidic pumice and pure magnesium were used in the study. In-sute composite materials were produced in 100-ton cold chamber die casting machine. Phase control of composite materials with XRD followed by microstructure and elemental controls were conducted with SEM, optical microscope and EDS. Mg2Si intermetallic and MgO formations were observed with these analyzes. After micro structure and phase analysis, mechanical tests were applied to the composites. In Brinell hardness test, it was observed that hardness increased compared to pure magnesium and also compared to pumice addition. In the tensile test, the results show edparallelism and it was observed that as the pumice addition increased, tensile strength, yield strength and elongation were increased.