Alüminyum ilavesinin Mg/pomza kompozitlerinin mikroyapı ve mekanik özellikleri üzerindeki etkisi
Effect of aluminum addition on the microstructural and mechanical properties of Mg/pumice composites
- Tez No: 773906
- Danışmanlar: PROF. DR. TARIK AYDOĞMUŞ, DR. ÖĞR. ÜYESİ FEVZİ KELEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Yapacağımız çalışmadaki temel amacımız toz metalürjisi yöntemi ile daha ucuz, hafif ve dayanıklı kompozit malzeme elde etme amacı ile alüminyum ilavesi pomza takviyeli magnezyum matrisli kompozit malzeme üretilmesidir. Yapılacak olan bu tez çalışmasının asıl amacı magnezyum ile pomza içerisinde bulunan SiO2'nin reaksiyona girmesini sağlayıp in-sitü yöntemiyle Mg2Si ve MgO takviyeli magnezyum matrisli kompozit malzemeler elde etmektir. Buna bağlı olarak ilave edeceğimiz alüminyum ise çekme mukavemetini ve sertliğini arttıracaktır. Katı eriyik sertleşmesi ve çökelme sertleşmesi (Mg17Al12) mekanizmaları ile düşük sıcaklıkta alaşımın mukavemetine katkıda bulunacaktır. DSC analizi ile magnezyum ve pomzanın reaksiyona girme sıcaklığı ölçüldükten sonra sıcak pres için numune hazırlanacaktır. Önceden belli olan sıcaklık ve basınçta pres işlemi gerçekleştirilecektir. sıcak pres işleminden sonra üretilen kompozitlerin yoğunluk(arşimet yöntemi), içyapıdaki tane boyutları (xrd, sem analizleri), mekanik (basma deneyleri, mikrosertlik) özellikleri belirlenecektir.
Özet (Çeviri)
Our main aim in our study is to produce composite material with aluminum addition pumice reinforced magnesium matrix with the aim of obtaining cheaper, light and durable composite material by powder metallurgy method. The main purpose of this thesis study is to provide magnesium and SiO2 in pumice to react and to obtain Mg2Si and MgO reinforced magnesium matrix composite materials by in-situ method. Accordingly, the aluminum we will add will increase the tensile strength and hardness. It will contribute to the strength of the alloy at low temperature through solid solution hardening and precipitation hardening (Mg17Al12) mechanisms. After measuring the reaction temperature of magnesium and pumice with DSC analysis, the sample will be prepared for the hot press. Pressing will be carried out at a predetermined temperature and pressure. Density (archimedes method), grain sizes in the internal structure (xrd, sem analysis), mechanical (compression tests, microhardness) properties of the composites produced after the hot press process will be determined.