Troponin T, troponin L ve hemoglobin A1c'nin girişimsiz tayini için ters iyontoforez yönteminin geliştirilmesi
Development of reverse iontophoresis method for non-invasive determination of troponin T, troponin L and hemoglobin A1c
  1. Tez No: 596062
  2. Yazar: ÇİĞDEM YENGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA EMRAH KILINÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Analitik Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 581
Özet
Majör Kardiyak Olaylar ve Akut Koroner Sendrom Olgular küresel ölçekte en önemli ölüm sebepleri arasında olup, ileriye dönük yapılan tahminlemelerde uzun bir süre daha en önemli ölüm sebebi olmaya devam edeceği öngörülmektedir. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre 2018 yılında 17,5 milyon insanın kalp ve damar hastalıkları nedeniyle öldüğü ve bu rakamın küresel ölümlerin %30'unu teşkil ettiği tahmin edilmektedir. Aynı verilere göre bu ölümlerin 7,6 milyonu akut miyokard enfarktüsüne (MI), 5,7 milyonu ise inmelere (stroke) bağlıdır. Ölümlerin %80'i düşük ve orta gelirli ülkelerde meydana gelmiştir. Eğer uygun önlemler alınmazsa 2020 yılına kadar her yıl yaklaşık 20 milyon insan daha kalp ve damar hastalıklarından, özellikle de MI ve inmeden hayatını kaybedecektir. Tez çalışmamızda, bu denli önemli bir sorun için önlenebilir nitelikteki kalp ve damar hastalıklarından korunma stratejilerinin geliştirilmesine yardımcı olmak için, bahsi geçen olgularının tanı, teşhis, izlenmesi ve tahminlenmesinde kullanılanılabilecek bazı bileşik ve biyogöstergelerin tayini için girişimsiz analiz yöntemlerin geliştirilmesi ve analitik yöntem geçerliliği ile ilgili deneysel çalışmalar yapılmıştır. Tez çalışmamızın amacı; şu an kullanılmakta olan MI tanı ve teşhis yöntemlerinden farklı olarak, bazı fizyolojik parametreleri ve biyogöstergeleri sürekli monitörize eden girişimsiz analiz yöntemlerinin geliştirilmesidir. Bu sayede bahsi geçen konuda ilk defa girişimsiz tayin yöntemleri geliştirilmiş olacak ve standart tayin yöntemleriyle de mukayesesi yapılabilecektir.
Özet (Çeviri)
Major Cardiac Events and Acute Coronary Syndrome Cases are among the most important causes of death on a global scale and it is predicted that for a long time it will continue to be the most important cause of death. According to World Health Organization data, it is estimated that 17.5 million people died due to cardiovascular diseases in 2018 and this figure constitutes 30% of global deaths. According to the same data, 7.6 million of these deaths are due to acute myocardial infarction (MI) and 5.7 million are due to stroke. 80% of deaths occurred in low and middle income countries. If appropriate measures are not taken, approximately 20 million people will die of cardiovascular disease, especially MI and stroke, by 2020 each year. In our study, to assist in the development of preventable cardiovascular disease prevention strategies for such an important problem, the development of non-invasive analysis methods for the determination of some compounds and biomarkers that can be used in the diagnosis, monitoring and estimation of the mentioned cases and the analytical method validation studies have been made. The aim of our thesis; was to develop non-invasive analysis methods that continuously monitor some physiological parameters and biomarkers; different from current conventional MI diagnostic methods. Thus, for the first time, non-invasive determination methods will be developed and compared with conventional determination methods.