Sepsis tanısı alan yoğun bakım hastalarında iyonize kalsiyum ve troponin düzeyinin prognoza etkisi
- Tez No: 703080
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN KÖYLÜ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
AMAÇ: Çalışmamızın amacı, sepsis nedeniyle yoğun bakımda takip edilen 18 yaş üstü hastalarda troponin ile iyonize kalsiyum düzeyleri ve prognoz arasındaki ilişkiyi belirlemektir. YÖNTEM: Bu çalışmada sepsis tanısı ile hastaneye başvuran 18 yaş üstü 145 hasta incelendi. Çalışmaya kaydolan hastalar şu kriterlerle karşılaştırıldı: yaş, cinsiyet, eşlik eden hastalıklar, vital bulgular (ateş, nabız, tansiyon), kan gazı analizi, iyonize kalsiyum. troponin, CK (kreatin kinaz), CK-MB, Hb (hemoglobin), plt(trombosit), üre, kreatinin, albümin, CRP, prokalsitonin, APACHE II skoru, SOFA skoru; hastane mortalitesi, vazopressör ajan gereksinimi, mekanik ventilasyon gereksinimi, YBÜ kalış süresi, mekanik ventilasyon sırasında geçen süre. BULGULAR: Çalışmamızda medyan yaş 74(IQR:16) idi. Vakaların %55,9'u erkek, %44,1'i kadındı. Mortalite ve komorbid hastalıklar arasında anlamlı fark yoktu (P>0.05). APACHE ve SOFA skor sistemlerinin her ikisi de hastanede ve YBÜ'de kalış süresi ile negatif korelasyon gösterdi(p0,05). Hastane mortalitesi için ROC eğrisi ile hesaplanan cutoff değeri ≤ 0,93 mmol/l idi (Hassasiyet:67,26 özgüllük:62,50 AUC 0,63 CI% 0,54-0,70, p=0,03). iCa medyan değerine göre 0,93 mmol/l altı ve 0,93 mmol/l üstü olmak üzere iki grup oluşturuldu.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: Aim of our study is to determine the relation between troponin and ionised calcium levels and prognosis in patients over 18 years old who are monitoring in intensive care unit because of sepsis. METHOD: İn this study 145 patients who are over 18 years old and admitted to hospital with diagnosis of sepsis, were researched. Patients who enrolled to study, were compared with these criterias: age, sex, comorbide diseases, vital signs ( heat, pulse, tension), blood gas analysis, ionised calcium. troponin, CK (creatine kinase ), CK-MB, Hb (hemoglobine), plt(platelet),urea, kreatinin, albumin, CRP, procalcitonin, APACHE II score, SOFA score; hospital mortality, vasopressor agent requirement, mechanical ventilation requirement, ICU lenght of stay, time during mechanical ventilation. RESULTS: Median age in our study was 74(IQR:16). %55,9 of cases were male and %44,1 were female. There were no significant differences between mortality and comorbid diseases (P>0.05). APACHE and SOFA score systems both were negatively correlated with the length of stay in hospital and ICU(p0,05). Cutoff value,which calculated with ROC curve, for hospital mortality was ≤ 0,93 mmol/l (Sensitivity:67,26 specificite:62,50 AUC 0.63 CI% 0.54-0.70, p=0.03). Two groups were formed ( cases under 0,93 mmol/l and cases over 0,93 mmol/l) according to iCa median value.