Ulusal yenilik ve girişimcilik sisteminin geliştirilmesinde kuluçka merkezlerinin etkisi
Effect of incubation centers on the development of national innovation and entrepreneurship system
  1. Tez No: 596070
  2. Yazar: AYGÜL ARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN ÖZGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Girişimcilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Küreselleşen rekabet ortamının bir sonucu olarak yenilik ve teknoloji kavramları günümüzde önem kazanmaya başlamıştır. Bundan dolayı yeni kurulan girişimler artık teknolojik ve yenilikçi fikirlere ağırlık vermektedir. Ulusların yenilik sistemlerini geliştirebilmelerinin bir yolu da teknoloji tabanlı kuluçka merkezlerinden geçmektedir. Yenilikçi fikir ve ürün geliştirilmesine katkıda bulunan kuluçka merkezlerinin girişimler için önemli bir yeri bulunmaktadır. Girişimler kuruldukları ilk yıllarında yok olup gitmemek, zorlukları aşabilmek için kuluçka merkezi gibi yenilik ve teknoloji politika araçlarına ihtiyaç duymaktadır. Kuluçka merkezi programları ortak mekan kullanımı, mentörlük, yönetim desteği ve eğitim gibi girişimleri destekleyen hizmetler sunmaktadırlar. Bu çalışma kapsamında ulusal yenilik ve kuluçka merkezi kavramları tanımlanarak, dünyadaki ve Türkiye'deki uygulamaları üzerinde durulmuştur. Kuluçka merkezinde uygulanan yenilikçi faaliyetlerin, programların, geliştirdikleri fikir ve ürünlerin, faydalandıkları fon desteklerinin, üniversite-sanayi işbirliğinin ulusal yenilik sistemini geliştirdiği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The technology concepts have started to gain importance nowadays as a result of globalizing competition environment. For this reason, the newly established initiatives focused on technologic and innovative ideas. A way for nations to develop innovative systems is through technology-based incubation centers. The Incubation centers which contribute to innovative ideas and product development have an important place for initiatives. The initiatives need innovation and technology policy tools, such as incubation centers, in order to overcome challenges and survive the early years of establishment. Incubation center programs provide services that support initiatives like shared space usage, mentoring, management support and training. In this study, the consepts of national innovation and incubation centers are defined, it focused on applications in Turkey and in the world. Applied in incubation centers seems to have improved of activities, programs, ideas and products they developed, fund supports, university-industry cooperation.