Katı-temaslı ve PVC membranlı tiyosiyanat-seçici elektrot yapımında diklorobis(Metildifenilfosfin)paladyum(II)'nin iyonofor olarak kullanılması
Use of dichlorobis(Methyldiphenylphospine)palladium(II) as ionophore in the construction of solid-contact and PVC membrane thiocyanate-selective electrode
- Tez No: 596092
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYÇA DEMİREL ÖZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu çalışmada, iyonofor olarak diklorobis(metildifenilfosfin)paladyum(II) kompleksinin katı-temaslı ve PVC membran tiyosiyanat-seçici elektrotlar için kullanımı anlatılmaktadır. İki farklı teknik ile hazırlanan elektrotlar için, membran bileşimi, doğrusal çalışma aralığı, gözlenebilme sınırı, eğim, cevap süresi, ömür ve diğer anyonların varlığında seçicilik katsayıları araştırıldı. PVC membran elektrot en iyi performans özelliklerini %2 iyonofor: %29,0 PVC: %66,7 o-NPOE: %2,3 TPPTPB oranındaki membran bileşimi ile gösterirken katı-temaslı elektrot % 1 iyonofor: % 30,0 PVC: % 68,9 o-NPOE: %0,12 MWCNT oranındaki membrana sahipti. Katı-temaslı tiyosiyanat-seçici elektrot 1,0 × 10−6 ila 1,0 × 10−1 M aralığında 62,5±1,0 mV/pSCN eğimle (pH 5,0) PVC membran elektrottan (55,2±1,0 mV/pSCN, pH 4,0) daha duyarlı potansiyometrik cevap gösterdi. Elektrotların cevap süresi çok kısaydı (5-10 s). PVC membran ve katı-temaslı tiyosiyanat-seçici elektrotlar, potansiyel cevaplarında ciddi bir sapma olmadan sırasıyla yaklaşık 5 ay ve 4 ay boyunca kullanılabildi. Ayrıca, önerilen elektrotlar, bir veteriner ilaç numunesinde tiyosiyanatın potansiyometrik tayini için bir indikatör elektrot olarak başarıyla kullanıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, the use of dichlorobis(methyldiphenylphosphine)palladium(II) as ionophore for the solid-contact and PVC membrane thiocyanate-selective electrodes is reported. For both of the electrodes prepared by different techniques, the membrane composition, linear working range, detection limit, slope, response time, lifetime and the selectivity coefficients in the presence of other anions were investigated. The PVC membrane electrode indicated the best performance characteristics with the membrane composition of 2% ionophore: 29.9% PVC: 66.7% o-NPOE: 2.3% TPPTPB whereas, the solid-contact electrode had a membrane composition of 1% ionophore: 30,3% PVC: 68.9% o-NPOE: 0.12% MWCNT. The solid-contact thiocyanate-selective electrode provided a more sensitive potentiometric response with a slope of 62.5±1.0 mV/pSCN (at pH 5.0) than the PVC membrane electrode (55.2±1.0 mV/pSCN, at pH 4.0) in the range of 1.0×10−6 to 1.0×10−1 M. The response time of the electrodes was very short (5-10 s). The PVC membrane and solid-contact thiocyanate-selective electrode could be used for approximately 5 months and 4 months, respectively without any considerable divergence in their potential response. Furthermore, the proposed electrodes were successfully employed as an indicator electrode for the potentiometric determination of thiocyanate in a veterinary drug sample.