Fabricating a new electrochemical sensorbased on nanomodified screen-printedelectrodes for analysis of antidepressantdrugs
Antıdepresan ilaçların analizi için nanomodifiye ekranbaskılı elektrotlara dayalı yeni bir elektrokimyasalsensör üretimi
  1. Tez No: 882924
  2. Yazar: MOHAMMED SALEH TAWFEEQ AL-BAYATI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM İNANÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nanobilim ve Nanoteknoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nanobilim ve Nanoteknoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu doktora tezi, antidepresan ilaçların, özellikle sertralin hidroklorür (STR) ve essitalopram oksalatın (Es-Ox) seçici tayini için ekran baskılı katı temaslı seçici elektrotlardan (SP-ISE'ler) oluşan elektrokimyasal sensörlerin üretilmesine yönelik basit ve yeni bir yöntem sunmuştur. Sensör tasarımı, referans elektrot ve sensörün seçici elektrodu (çalışma elektrodu) için iletken yolların basılması için bir matris olarak tırnak cilası ile hazırlanan grafit ve gümüş mürekkepden oluşturulmuştur. Sensör tasarımında, seçici elektrotlarla entegre yapay reseptörler olarak moleküler baskılanmış polimerlerin (MIP'ler) avantajlarından da yararlanmıştır. Sensör seçiciliğini artırmak için her biri kendi hedef molekülüyle (STR veya Es-Ox) baskılanmış iki MIP formülasyonu üzerinde çalışılmıştır. Sensör üretimi, MIP partiküllerinin poli (vinil klorür) (PVC) matrisi içinde dağıtılması ile gerçekleştirilmiştir ve elde edilen film, seçici elektrotun hassas yüzeyine damlatılarak dökülmüştür. Geliştirilen STR sensörü 29,28 ± 0,41 mV/decade (r² = 0,999) değerinde Nernstian katyon davranışı ve 4,0-6,0 gibi geniş bir pH aralığında 18 × 10-⁸ mol/L değerinde düşük bir tayin limiti göstermiştir. Benzer şekilde, Es-Ox sensörü 5,0-7,0 pH aralığında 17 × 10-⁸ mol/L düşük tayin limiti ile 29,42 ± 0,40 mV/decade (r² = 0,999) yarı- Nernstian katyon davranışı göstermiştir. Bu sensörlerin uygulanabilirliği, (STR) ve (Es-Ox) için sırasıyla (%97,43 - %102,78) ve (%96,34 - %103,97) arasında değişen geri kazanım değerleri ile standart ekleme, titrasyon ve potansiyometrik titrasyon yöntemleri kullanılarak elde edilen saf ve farmasötik formlardaki STR ve Es-Ox'u belirlemek için değerlendirilmiştir. Ayrıca, HPLC'nin resmi yöntemiyle mükemmel bir uyum gösteren sonuçlar önerilen elektrokimyasal sensörlerin etkinliğini doğrulamıştır.
Özet (Çeviri)
This doctoral thesis introduced an easy and novel method to synthesize electrochemical sensors composed of screen-printed solid-contact selective electrodes (SP-ISEs) for the selective estimation of antidepressant drugs, specifically sertraline hydrochloride (SRT) and escitalopram oxalate (Es-Ox). The sensor design took advantage of the advantages of graphite and silver inks that were based on nail coating as a matrix for printing the conductive paths for the reference (pseudo electrode) and the sensor's selective electrode (indicator electrode). The sensor design also benefited from the advantages of molecularly imprinted polymers (MIPs) as synthetic receptors integrated with selective electrodes. Two MIP formulations were studied, each imprinted with its target molecule (STR or Es-Ox) to enhance sensor selectivity. Sensor fabrication involved dispersing MIP particles within a plasticized polyvinyl chloride (PVC) matrix, and the resulting film was deposited gently onto the sensitive orifice of the selective electrode. The developed STR sensor showed a near-Nernstian cation slope of 29.28 ± 0.41 mV/decade (r² = 0.999) and a low detection limit of 18 × 10⁻⁸ mol/L over a wide pH range of 4.0-6.0. Likewise, the Es-Ox sensor showed a quasi-Nairnist cation slope of 29.42 ± 0.40 mV/decade (r² = 0.999) with a low detection limit of 17 × 10⁻⁸ mol/L across the pH range of 5.0-7.0. These sensors' applicability was evaluated to determine STR and Es-Ox in pure and pharmaceutical forms, which were achieved using direct potentiometric, standard addition, and potentiometric titration methods, with recovery values ranging from (97.43% - 102.78%) and (96.34% - 103.97%) for (STR) and (Es-Ox) respectively. Moreover, the results showed excellent agreement with the formal method of HPLC, confirming the effectiveness of the proposed electrochemical sensors