Konutlarda salon tasarımının çözümünde malzemenin önemi
The importance of material at saloon design solutions in housings
- Tez No: 596096
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MAHMUT ATİLLA SÖĞÜT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Tarihsel süreç boyunca, insanlar yaşam alanlarında; sosyal aktivitelerini gerçekleştirebileceği, fiziksel ve psikolojik gereksinimlerini karşılayabileceği ortak alanlar tasarlamışlardır. Günümüzde salon veya oturma odasına karşılık gelen bu terim, tarih boyunca devam eden akımlar, gelişen teknoloji ve malzemelerin çeşitlenmesi ile salonların daha kişiselleştirilebilir olmasına imkan tanımıştır. Kullanıcının yaşam biçimi, kültürel değerleri ve alışkanlıkları, tercih ettiği malzemeler, ortaya çıkarılan tasarım ile bütünleşmesi gerekmektedir. Tasarımda malzemenin niteliği, dokusu, rengi, biçimi, mekanın aydınlık düzeyi, renksel geri verim gibi özellikler, bireyin gün içerisindeki algı ve duyularını etkileyebilmektedir. Çeşitli eylem alanlarının bulunduğu ve evin en önemli odası olarak kabul edilen salon tüm bu değerler dahilinde tasarlanmalıdır. Salon tasarımında plan tipleri ve salonun konut içerisinde konumlandırıldığı bölge, kullanıcının geçmişten gelen alışkanlıkları da göz önünde bulundurarak salonu daha işlevsel bir mekan haline getirmeyi amaçlamalıdır. Tüm bu bulgular ışığında, çalışmada tüm disiplinlerin araştırılması, çözümlenmesi ve İstanbul bölgesinde yer alan konut salonlarının incelenerek, konut salonlarında malzemenin tasarıma etkisi ve kullanıcının salon içerisinde daha konforlu bir yaşam alanı oluşturulabilmesine dair bir çözüm noktası sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
People design common areas which they can socialize and cover their physical and physiological needs in their living habitat during historical process. This term, which corresponds to saloon or living room, has allowed saloons to be more personalized with the ongoing trends throughout history, the developing technology and the diversification of materials. The user's lifestyle, cultural values and habits, the materials he prefers, should be integrated with the design. Such as characteristics, texture, color, shape of the material, the brightness level of the place and color rendering can effect perception and senses of people in during the day. The saloon, which has several activity areas and is considered the most important room of the house, should be designed within all these values. The plan types in thes saloon design and the area the saloon's location in the housing should aim to make the hall more functional place considering with past habits of the user. As a summary, this study present research and analysis of these points. It shows effects of the material on the designs with examination of housing saloons in the Istanbul region. It also present a solution for the user to create a more comfortable living space in the saloon.