Çağdaş sanat'ta yaratım süreci olarak manipülasyon
Manipulation as a process of creation in contemporary art
  1. Tez No: 596097
  2. Yazar: EVRİM SIRMALI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURİ YAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 210
Özet
Tarihte plastik sanat olarak kabul edebileceğimiz resim, mağara duvarlarında belirmeye başladığından beri pek çok dönemde farklı şekillerde varlığını göstermiştir. Tüm bu süreçler içerisinde devamlılığını sürdüren anlayışların çoğunlukla, optik görme ve yanılsama olgusuyla sanatçı tarafından yorumlandığı görülmüştür. Fotoğrafın bulunması sanatı kökten etkilemiş, sadece estetik kaygıların değil bilimsel çalışmaların da zemini olmuştur.“Çağdaş Sanat'ta Yaratım Süreci Olarak Manipülasyon”konulu tez çalışmasında, optik yanılsamanın dijitalleşen çağda teknoloji ve ihtiyaçlara göre manipüle edilerek yaratılan örneklemelerin araştırması amaçlanmıştır. Leonardo da Vinci ile önem kazanan bilim sanat ilişkisi, fotoğraf makinasının icadı ile devam etmiş ve günümüz sanat anlayışında etkisini daha da arttırmıştır. Özellikle matematik ve sanatın estetik birleşimiyle ortaya çıkan Optik Sanat (Op Art), görsel algılama ilkelerinden meydana gelen ve Gestalt Psikologları tarafından analiz edilen bir yanılsama biçimi olmuştur. Sayısal mantıkla çalışan makinelerin yaygınlaşmasıyla birlikte; görüntüleri değiştirmek ve üzerinde oynamak mümkün hale gelmiştir. Gerçeğin yerine geçen kodlar ve işaretler dış dünyayı dönüştürme vazifesini tamamen üstlenmektedir. Manipülasyon; kavramsal ve biçimsel olarak görsel algıda yanılsama oluşturmaktadır. Bu etki pek çok iki boyutlu yüzeyde üçüncü boyutun oluşmasını sağlamaktadır. Bu bağlamda dijitalleşen sanat, Yeni Medya Sanatı ve Disiplinlerarası Sanat başlıkları altında Batılı ve Türk sanatçıların son dönem işlerinde çoğunlukla gözlenmektedir. Çalışmaların sadece tuval ya da kâğıt üzerinde geleneksel yöntemlerle (yağlıboya, akrilik, vs.) uygulanmadığı aynı zamanda güncel teknolojinin (CNC, 3D yazıcı, vs.) sanata dâhil edildiği belirtilmelidir. Bu durumun,“sanat”olgusunu“tasarım”ile birleştirdiği ve uygulama alanını daha da genişlettiği gözlenmiştir. Farklı algı biçimlerinin oluşmasına olanak veren bu tutum, güncel sanat üretimine katkıda bulunduğu söylenebilir. Artık sanatçı, eserini üretirken daha özgür ve daha özgün olmuştur. Sadece tuval üzerine boyalarla resim yapan bir süje değil aynı zamanda farklı disiplinleri birlikte kullanma becerisine sahip bir tasarımcıdır. Artık amacı, resim değil sanat yapmaktır. Yaşadığı çevre ile etkileşimini sürdüren sanatçı/tasarımcı; içinde bulunduğu ortamı gözlemler, dış dünyadan algıladığı verileri toplayarak bunları plastik formlar haline getirir. Bu süreçte de manipülasyonu kullanarak güncel sanat içerisinde eserlerini yaratır.
Özet (Çeviri)
The painting, which can be regarded as plastic art, has been showing its existence in many ways since it began to appear on the cave walls in history. It was seen that the perspectives that persisted in all these processes were mostly interpreted by the artist with the phenomenon of optical vision and illusion. The discovery of photography radically influenced art, not only aesthetic concerns, but also the basis of scientific studies. In his thesis titled“Manipulation as a process of creation in contemporary art,”, it is aimed to investigate the samples created by manipulating according to technology and needs, in the digitalizing era of optical illusion. The relationship between science and art, which gained importance with Leonardo da Vinci, continued with the invention of the camera and increased its influence in the understanding of art today. Op Art, which emerged in particular through the aesthetic combination of mathematics and art, has been an illusion of visual perception and analyzed by Gestalt psychologists. It has become possible to play on a machine running with numerical logic. The codes and signs replacing the truth fully assume the duty of transforming the outer world. Manipulation constitutes the illusion of visual perception conceptually and formally. This effect leads to the formation of the third dimension on many two-dimensional surfaces. In this context, digitalized art is mostly observed in the works of western and Turkish artists under the titles of“new media art”and“interdisciplinary art”. t should be noted that the works are not only applied on the canvas or paper by traditional methods (oil painting, acrylic, etc.) but also the current technology (CNC, 3D printer, etc.) is included in the art. It was observed that this situation combined the concept of“art”with "design ve and expanded its application field further. It can be said that this attitude, which allows the formation of different forms of perception, contributes to the production of contemporary art. Now the artist has become more free and more original in producing his work. She/he is not only a subject who paints on canvas, but also a designer with the ability to use different disciplines together. The aim is to make art, not painting. The artist/designer, who continues to interact with the environment he/she lives in, observes his/her environment, collects the perceived data from the outside world and turns them into plastic forms. In this process, he creates his works in contemporary art by using manipulation.