İşe adanmışlık, iş becerikliliği ve işgören performansı etkileşimi: Havacılık sektöründeki bir firmada araştırma
Job engagement, job crafting and employee performance interaction: A survey in an aviation company
  1. Tez No: 596095
  2. Yazar: MELİSA TUĞÇE KARATAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKKI AKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışmanın amacı, rekabetin arttığı ve tüm şirketlerin birbirlerinin güçlü yönlerini kolaylıkla taklit edebildiği bir konjonktürde, taklit edilmesi güç olan işgücü performansını ve bu kavramla ile ilişkili olduğu düşünülen işe adanmışlık ve iş becerikliliği arasındaki etkileşimi sorgulamaktır. Bu kapsamda yürütülen araştırmada, Türkiye'de havacılık sektöründe faaliyet gösteren bir firmanın çalışanları ile Kirkmann ve Rosen(1999) tarafından geliştirilen işgören performansı ölçeği; işe adanmışlık düzeyleri için Rich, Lepine ve Crawford(2010) tarafından hazırlanan işe adanmışlık ölçeği ve son olarak Slemp ve Vella Brodrick(2013) tarafından hazırlanan iş becerikliliği ölçeği ile anket yapılmıştır. Araştırma kapsamında 183 kişiden veri toplanarak çıkan sonuçlar istatistiki yöntemler(t-testi, ANOVA, faktör analizi, regresyon ve korelasyon analizi) ile analiz edilmiştir. Örnekleme ait yaş, cinsiyet, öğrenim durumu, meslekî kıdem ve kurum kıdemi gibi demografik özellikler raporlanmıştır. Analizler sonucunda işgören performansının, fiziksel adanmışlık ve bilişsel adanmışlık ile ilişkisel beceriklilikten pozitif ve anlamlı etkilendiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to find out the relationship among the job performance, job engagement and job crafting level of employees of an aviation company which has a significant growth rate in the world. According to this aim, employees of a company in aviation industry, the job performance is measured with the scale of Kirkmann and Rosen(1999). Moreover the work engagement level is measured with a scale developed by Rich, Lepine and Crawford(2010). Also the job crafting is measured with the scale developed by Slemp and Vella Brodrick(2013). In the scope of the research, the data gathered and the results were analyzed with statistical methods(t-test, ANOVA, factor, regression and correlation analysis). Demographic characteristics such as age, gender, education level, total experience time and experience time in the company were reported. As a result, a statistically significant relationship was found between employee performance and physical work engagement, cognitive work engagement and relational job crafting.