Yoğurt ve kefir tüketiminin biyokimyasal parametreler, apelin-13 ve leptin üzerine etkisi
The effect of kefir and yogurt consumption on biochemical parameters, apelin-13 and leptin
- Tez No: 596109
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YEKTA GEZGİNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Fermente gıdaların kullanımı eski zamanlardan günümüze kadar gelmesine rağmen araştırmacıların bu ürünlerin yeni kullanılan parametreleri içeren şekilde yararlarını bilimsel olarak ortaya konması günümüzde gerçekleşmektedir. Bu çalışmada fermente gıda tüketen insanlarda metabolizmada kullanılan bazı biyokimyasal parametrelerin yanı sıra Apelin 13 ve leptin gibi peptitlerin düzeylerindeki değişimlerin varlığının incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla yaşları 19-25 arasında olan 19 kadın 4 erkek genç sağlıklı olduğu bilinen bireylerde kefir ve yoğurt tüketimi öncesi ve hemen sonrası kan örnekleri alınarak rutin biyokimyasal parametrelerin yanı sıra Adipokinlerden Apelin-13, Leptin ve Adiponektin analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Although fermented foods have been consumed since ancient times, benefits of fermented foods are demonstrated by researchers scientifically with new parameters recently. The aim of this study was to determine how fermented food consumption affected the presence of changes in Adipokines levels such as apelin-13, leptin and adiponectin, besides some biochemical parameters. For this purpose, 23 healthy women and men were selected. Blood samplestaken from 12 female and 11 male whose ages ranged between 19 and 25 years before and after kefir consumption and apelin-13, leptin and adiponectin were analyzed from adipokines besides routine biochemical parameters.