Doğal polimerler kullanılarak triamsinolon asetonid kuru toz inhaler formülasyonlarının hazırlanması ve karakterizasyon çalışmaları
Preparation and characterization studies of natural polymer-based triamcinolone acetonide dry powder inhaler formulations
- Tez No: 596133
- Danışmanlar: PROF. DR. MİNE ÖZYAZICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Astım birçok hücre ve hücre bileşeninin rol oynadığı, solunum yollarının değişik uyaranlar nedeniyle aşırı derecede duyarlı hale gelmesine ve zamanla daralmasına neden olan kronik ve inflamatuar bir hava yolu hastalığıdır. Astımın gelişmesini ve ortaya çıkmasını sağlayan risk faktörleri karmaşık mekanizmalara sahiptir ve bu mekanizmalar birbirleriyle etkileşim halindedir. Astıma yatkınlık, genlerin hem diğer genlerle hem de çevresel faktörlerle etkileşimi sonucunda belirlenir. Astım tüm dünyada hem çocuk hem de erişkinlerde görülmektedir ve sıklıkla ataklarla seyreder. Son yıllarda astım prevalansı ve insidansının önemli ölçüde arttığı görülmektedir. Prevalansı ve insidansdaki artışa parelel olarak tedavi maliyetlerinde de ülke ekonomisine yük getirmektedir. Ayrıca sosyal anlamda da hastanın yaşam kalitesini düşürmektedir. Dünyadaki astım prevalansı ülkeler arasında farklılık göstermektedir. Bu prevelans %1 ile %18 arasında değişmektedir. Astım hem hasta hem de toplum açısından maliyeti yüksek olan bir hastalıktır. Astım uygun tedavi ve takip ile kontrol altına alınabilir. İnhalasyon, hava yollarında akım kısıtlamasıyla seyreden kronik hastalıkların tedavisinde ilk tercih edilen yöntemidir. İlaç firmaları da inhaler formülasyonların geliştirilmesine son yıllarda önem vermektedirler. Astım tedavisinde amaç, klinik semptomları en aza indirgemek, atak sıklığını azaltmak, hastanın yaşam kalitesini iyileştirmek, akciğer fonksiyonlarını düzeltmek ve uzun süreli ilaç kullanımına bağlı oluşabilecek yan etkileri azaltmaktır. Bu nedenlerle inhaler steroidler astim tedavisinde en etkili ve en çok tercih edilen antienflamatuvar ilaçlardır. Kortikosteroid grubu ilaçlar arasında daha önceki yıllarda kullanılmakta olan triamsinolon asetonidin (TA) ölçülü doz inhaler (ÖDİ) ticari preparatı günümüzde itici gaz içermesi nedeni ile piyasadan kaldırılmıştır. ÖDİ'lerde itici gaz olarak kullanılan hidrofloroalkanlar hasta için risk oluşturmaktadır. ÖDİ kullanımı sırasında ilaç ve gazın birbirine karışmaması durumunda, hastanın hava yollarına sadece itici gazın gitmesi sonucunda bronkospazm meydana gelir. Bronkospazm gelişen hastada nefes darlığı şikayeti artar ve tedaviyi olumsuz etkiler. Bu durum hastanın ÖDİ ile tedaviyi bırakmasına da neden olur. Ayrıca ÖDİ'ler el - nefes koordinasyonu gerektirdiği için kullanımı zordur. ÖDİ'lerin dezavantajlarından dolayı ve dünya ilaç piyasasından kaldırılmasından dolayı tezimizde TA içeren kuru toz inhaler (KTİ) formülasyonlarının geliştirilmesi, etkinliklerinin optimize edilmesi ve güvenle kullanılabilecek bir formülasyon tasarımının yapılması hedeflenmiştir. Tez çalışmalarımızda, TA yüklü hiyalüronik asit (HA) mikropartiküler KTİ formülasyonları püskürterek kurutma yöntemi ile hazırlanmıştır. Yardımcı maddeler ve hazırlanan formülasyonlar üzerinde karakterizasyon çalışmaları, akciğerlerde depolanabilme kapasitesi, yeni nesil impaktör cihazı ile in vitro aerosol performansı, akış özelliği ve in vitro salım kinetik analizleri yapılmıştır. Bu tezin tüm aşamaları hedeflendiği şekilde tamamlanarak triamsinolon asetonidin HA içeren mikropartiküler KTİ formülasyonları hazırlanarak, astım tedavisi için yenilikçi, etkin ve güvenilir formülasyon tasarlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Asthma is a chronic and inflammatory airway disease in which many cells and cell components play a role, causing the airways to become extremely susceptible to varying stimuli and become narrower in time. The mechanisms of risk factors that provide the development and emergence of asthma are complex. These mechanisms interact with each other. The susceptibility to asthma is determined by the interaction of genes with other genes and with environmental factors. Asthma is seen in both children and adults around the world, and frequently followed by attacks. In recent years, the prevalence and incidence of asthma have increased significantly. In parallel with the increase in prevalence and incidence, the costs of treatment also bring burden on the economy of the country. It also reduces the quality of life of the patient in social sense. The prevalence of asthma in the world varies between 1% and 18%. Asthma is a costly disease for the patient and society. Asthma can be controlled by appropriate treatment and follow-up. Inhalation is the first choice method in the treatment of chronic diseases with current limitation in airways. Pharmaceutical companies also give importance to the development of inhaler formulations in recent years. The aim of asthma treatment is to minimize clinical symptoms, to reduce the frequency of attacks, to improve the quality of life of the patient, to correct lung function and to reduce the side effects that may occur due to long-term drug use. For these reasons, inhaled steroids are the most effective and most preferred anti-inflammatory drugs for the treatment of asthma. Among the corticosteroid group drugs, the commercially available metered dose inhaler (MDI) triamcinolone acetonide (TA), which was used in previous years, was removed from the market because of its propellant. Bronchospasm occurs when the medication and gas do not mix with each other during the use of a metered dose inhaler. In the patient who develops bronchospasm, shortness of breath complaints increases and negatively affects the treatment. This also causes the patient to discontinue treatment with the metered dose inhaler. It is also difficult to use because MDIs require hand - breathing coordination. Hydrofluoroalkanes which are used as propellant gas in metered dose inhalers pose a risk for the patient. Because of the disadvantages of MDIs and the abolition of the world pharmaceutical market, it is aimed to develop the dry powder inhaler formulations (TA) containing TA in our thesis, to optimize their effectiveness and to make a formulation design that can be used safely. In our thesis, TA loaded hyaluronic acid (HA) microparticulate dry powder inhaler ( DPI ) formulations were prepared by spray drying method. Characterization studies on the excipients and the prepared formulations, the capacity to store in the lungs, in vitro aerosol performance, flow properties and in vitro release kinetic analyzes with the new generation impulse device were performed. All the stages of this thesis were completed and the microparticular KTI formulations containing triamcinolone acetonide were prepared, and an innovative, effective and reliable formulation was designed for the treatment of asthma.