Farelerde kalsiyum kanal antagonisti amlodipinin santral etkilerinin araştırılması
The Investigation of the central effects of calcium channel antagonist, amlodipine in mice
- Tez No: 44375
- Danışmanlar: DOÇ. DR. I. TAYFUN UZBAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Dihidropiridin grubu yeni bir kalsiyum kanal antagonist olan amlodipinin analjezik, antikonvülzan ve antidopaminerjik etkileri farelerde incelenmiştir. Amlodipinin periferal, intraserebroventriküler ve intratekal uygulanması ile tail-flick testinde her hangi bir analjezik etki görülmemiştir. Bununla birlikte amlodipin morfinin analjezik etkisini, periferal ve intraserebroventriküler düzeyde önemli şekilde artırırken, spinal düzeyde etkide bulunmamıştır. Bulgularımız amlodipinin morfinin analjezik etkisini potansiyalize etmesinin supraspinal düzeyde olduğunu düşündürmektedir. Amlodipin asetik asit kıvranma testinde gerek periferal gerekse intraserebroventriküler olarak doza bağlı analjezik etki göstermiştir. Bu analjezik etki naloksonla antagonize edilmedi. Kronik uygulanması ile analjezik etkisine tolerans gelişmemiştir. Periferal uygulama ile morfin ve ketorolak' in analjezik etkisini potansiyalize etmiştir. Amlodipin analjezik etki gösteren dozlarında ( 0.1, 1.25, 2.5, 5, 10 mg/kg, deri altı), 10 mg/ kg dozu haricinde lokomotor aktivite ve motor performans üzerine etkide bulunmamıştır. Amlodipin periferal uygulama ile pentilentetrazolle oluşan generalize myoklonik konvülsiyonlann başlama süresini doza bağlı şekilde uzatırken ; konvülsiyon şiddeti, ölen ve konvülsiyon geçirmeyen denek oranı üzerine etkide bulunmamıştır. İntraserebroventriküler uygulama ile ise pentilentetrazol tutarıklarının başlama süresi ve diğer konvülsiyon parametreleri üzerine etki göstermemiştir. Amlodipinin 1.25 ve 2.5 mg/kg intraperitoneal verilmesi lokomotor aktivite üzerine etki göstermezken, bromokriptin ( 3 ve 8 mg/ kg ) uygulanması ile lokomotor aktivitede doza bağlı artış görülmüştür. Amlodipinin 1.25 ve 2.5 mg/kg dozları, bromokriptin (8 mg/kg) uygulamasından 15 dakika önce verildiğinde, bromokriptinin oluşturduğu lokomotor aktivite artışını bloke etmiştir.Bu sonuçlar amlodipinin, analjezik, antikonvülzan ve antidopaminerjik etkileri olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Analgesic, anticonvulsant and antidopaminergic effects of a new dyhidropyridine derives of calcium channel blocker, amlodipine were studied in mice. The peripheral, intracerebroventricular (i.c.v.) and intrathecal administration of amlodipine didn't show any analgesic effect, in the tail-flick test in mice. However, amlodipine significantly enhanced the analgesic effects of morphine at the level of peripheral and supraspinally, but didn't show any effect at the level of the spinal cord. These results suggest that amlodipine can increase morphine analgesia at the level of supraspinal in the tail-flick test. The peripheral and i.c.v. administration of amlodipine produced a dose-dependent antinociception in the acetic acid writhing test. Naloxone pretreatment was not able to inhibit the antinociception produced by amlodipine. Analgesia was maintained when mice were treated chronically with amlodipine. Peripheral administration of amlodipine increase morphine and ketorolac analgesia. Amlodipine did'nt impair the motor performance and locomotor activity at the doses of analgesic effects (0.1, 1.25, 2.5, 5, 10 mg/kg, subcutaneously ), except of 10 mg/kg. Peripheral administration of amlodipine produced a dose dependent increase in the onset time for pentylenetetrazol (PTZ) convulsions; but didn't decrease intensity, the number of mice convulsing and dying. Intracerebroventricular administration of amlodipine did'nt effect any parameter of PTZ convulsions. The administration of amlodipine ( 1.25 and 2.5 mg/kg) intraperitoneally (i.p.) did'nt show any effect on locomotor activity. Bromocriptine ( 3 and 8 mg/kg, i.p.) produced dose- dependent locomotion. However, pretreatment with amlodipine at these doses significantly inhibited hypermotility induced by bromocriptine ( 8 mg/kg).These results show that amlodipine may have analgesic, anticonvulsant and antidopaminergic properties.