Know-how sözleşmeleri
Know-how contracts
- Tez No: 596178
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR FALCIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, İşletme, Law, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sermaye Piyasası ve Ticaret Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Hukuk, devlet ile bireyi ve bireylerin kendileri arasındaki davranış biçimleri oluşturan kurallar bütünüdür. Ticari hayatında değişimi ile birlikte toplum hayatına yeni faktörler girmekte olup bu değişimlere uygun olarak hukuk, ihtiyaçları karşılamak adına düzenlemeler yapmaktadır. Sanayi devrimi ile birlikte küreselleşen Dünya'da, üretim ekonomisi, sınaî kalkınma hamleleri önem kazanmıştır. Firmalar üretim verimliliğini arttırmak, rekabet gücünü güçlendirmek adına birçok faktör ön plana çıkmaktadır. İlk olarak Amerika Birleşik Devletleri'nde ortaya çıkmış daha sonra Avrupa ve sonrasında tüm Dünya'da benimsenen know-how kavramı bugün özellikle sınai alanda önemli bir faktör olarak benimsenmiştir. Ülkemizde 1980'li yıllarda tanımaya başladığımız know-how kavramı, özellikle sınai alanda maddi varlıkların yanında gayri maddi varlık olarak karşımıza çıkmaktadır. Tezimizde detaylı bir şekilde ele alacağımız know-how kavramı, bilgi ve deneyimlerin bir araya gelmesi ile birlikte ortaya çıkan bir gayri maddi varlıktır. Tez genel olarak dört kısımdan oluşmaktadır; Birinci bölümde, terimin açıklanması, know-how kavramı, konunun önemi ve hukuki niteliğidir. İkinci bölümünde, know-how sözleşmesinin tanımı, sözleşmesinin unsurları, şekli, türleri ve hukuki niteliğini açıklanmaya çalışılmıştır. Üçüncü bölümde, know-how sözleşmesinde know-how alanın yükümlülükleri, asli edim yükümlülüğü, yan edim yükümlülüğü ve yan yükümlülükleri ele alınmıştır. Dördüncü ve son bölümde ise, know-how alanın yükümlülüklerinin hüküm ve sonuçları oluşturmaktadır. Tezin sonuç kısmında, detayları ile incelediğimiz know-how ve sözleşmesinin elde ettiğimiz sonuçlarını kısaca bahsedilecektir.
Özet (Çeviri)
Law organize the relationship between the state and the individual and the individuals themselves. Together with the change in the commercial life, new factors are entering the life of the society and in accordance with these changes; the necessary arrangements are made in the law. In the globalizing world with the industrial revolution, production economy and industrial development moves have gained importance. Many factors come to the forefront in order to increase production efficiency and strengthen competitiveness. The concept of know-how, which first emerged in the United States and later adopted throughout Europe and the rest of the world, has now been adopted as an important factor, particularly in the industrial field. The know-how concept, which we started to recognize in our country in 1980s, is seen as intangible assets besides tangible assets especially in industrial area. The concept of know-how, which we will discuss in detail in our thesis, is an intangible material that emerges with the combination of knowledge and experience. The thesis generally consists of four parts; In the first part, the explanation of the term, the concept of know-how, the importance and legal quality of the subject. In the second part, the definition of the know-how agreement, the elements, the form, the types and the legal nature of the agreement are tried to be explained. In the third section, the know-how agreement covers the obligations of the know-how, the principal performance obligation, the side performance obligation and the side obligations. In the fourth and final section, the know-how constitutes the provisions and results of the obligations of the field. In the conclusion part of the thesis, we will briefly talk about the know-how and the results of the contract.