The use of Mg-metal chloride composites in hydrogen production
Mg-metal klorid kompozitlerin hidrojen üretiminde kullanımı
- Tez No: 596181
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİM YOLCULAR KARAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Metalurji Mühendisliği, Chemical Engineering, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmada, Mg-metal klorür kompozitlerin su hidrolizi ve hidrojen üretimi üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Kompozitler, Mg içine farklı klorürlerin (NaCl, KCl, CaCl2, MgCl2, AlCl3 ve CoCl2) eklenmesi ve farklı zamanlarda (2, 4 ve 8 saat) planet bilyalı değirmenle öğütülmesiyle hazırlanmıştır. Toz karışımlarının yapısal özellikleri ve mikroskobik görüntüleri SEM ve XRD ile analiz edilmiştir. Farklı karışım oranlarının (ağırlıkça %10 ve ağırlıkça %20 metal klorür) ve öğütme sürelerinin (2, 4 ve 8 saat) yapısal değişikliklere neden olduğu gözlenmiştir. Hidrojen oluşumu 30-75°C sıcaklık aralığında incelenmiştir. İlk hidrojen üretim deneylerinde, distile su ve NaOH çözeltisi kullanılmıştır, ancak asgari miktarda hidrojen gazı çıkışı gözlenmiştir. Daha sonraki deneylerde, asetik asit ve sitrik asit çözeltilerinin kullanımının oluşan hidrojen miktarını önemli ölçüde arttırdığı gözlenmiştir. 4 saat öğütülmüş Mg – ağırlıkça %10 CoCl2 kompozit, 30 ml, 2 M sitrik asit çözeltisi içinde 30°C' de 138 ml hidrojen üretimi ile tüm deneyler için, en iyi hidroliz özelliklerine sahiptir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of Mg-metal chloride composites on the water hydrolysis and hydrogen production were investigated. The composites were prepared with the addition of different chlorides (NaCl, KCl, CaCl2, MgCl2, AlCl3 and CoCl2) into Mg and with ground by planetary ball mill at different times (2, 4 and 8 hours). The structural properties and microscopic images of the powder mixtures were analyzed by SEM and XRD. It has been observed that different mixing ratios (10 wt% and 20 wt% of metal chlorides) and the grinding times (2, 4 and 8 hours) caused structural changes. Hydrogen generation was investigated over the 30-75°C temperature range. In the first hydrogen generation experiments, distilled water and NaOH solution was used, but a minimal amount of hydrogen gas output was observed. In subsequent experiments, it has been observed that the use of acetic acid and citric acid solutions significantly enhance the amount of hydrogen formed. The 4 hours milled Mg – 10 wt% CoCl2 composite has the best hydrolysis properties for all experiments with its 138 ml of hydrogen generation at 30oC in 30 ml, 2 M citric acid solution.