Akçakesme (Phillyrea latifolia) bitkisinin gökkuşağı alabalıklarının (Oncorhynchus mykiss) bağışıklık yanıtı üzerine etkilerinin belirlenmesi
Determination of immunostimulant effects of green olive tree (Phillyrea latifolia) in rainbow trout (Oncorhynchus mykiss) immune system
- Tez No: 596184
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SONER BİLEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Büyümeyi destekleyici özelliği, antioksidant ve immünostimülant aktiviteleri ile şifalı bitkiler yem katkı maddesi olarak son yıllarda kullanılmaktadır. Bu çalışmada akçakesme bitkisi (Phillyrea latifolia) sulu metanolik ekstraktının gökkuşağı alabalıklarındaki spesifik olmayan bağışıklık yanıta, hematolojik parametrelere, büyüme performansına ve antioksidan enzim aktivitelerine etkisiaraştırılmıştır. Ortalama başlangıç ağırlığı 41.71 ± 1.08 g olan balıklar 7 gruba ayrılarak (Kontrol (% 0), yaprak % 0.1 (PLY0.1), yaprak % 0.5 (PLY0.5), yaprak % 1 (PLY1), meyve 0.1 % 9 (PLM0.1), meyve% 0.5 (PLM0.5), meyve% 1 (PLM1)) 21 adet ağ kafese (1.5m X 1.5m X 1.5m),40 balık / net kafes olacak şekilde stoklanmıştır (her deneme grubu için üçlü kafes olacak şekilde). Bağışıklık yanıt ve hematolojik sonuçları belirlemek için, çalışmanın 15., 45. ve 75. gününde, süperoksit anyon üretimi (SAP), lizozim (LYS), miyeloperoksidaz aktivitesi (MPO), kırmızı kan hücreleri sayısı (RBC), hemoglobin içeriği (Hb), hematokrit değeri (Hct) ve kırmızı kan hücrelerinin endeksleri; sırasıyla ortalama hücre hacmi (MCV), ortalama hücre hemoglobini (MCH) ve ortalama hücre hemoglobin konsantrasyonu (MCHC) incelenmiştir. Çalışmanın sonunda büyüme performansı, ağırlık artışı (WG), spesifik büyüme oranı (SGR) ve yem dönüşüm oranı (FCR) yanısıra, antioksidan aktivite, süperoksit dismutaz (SOD), katalaz (CAT), glutatyon peroksidaz (GPx) ve lipid peroksidasyon seviyesi (LPO) analiz edilmiştir. Çalışmanın 15. gününde, SAP sonuçları tüm deney gruplarında kontrol grubuna göre daha yüksek bulunmuştur (P 0.05) hariç kontrole (P 0.05). SOD aktivitesi PLY1, PLM0.1 ve PLM0.5 gruplarında kontrol grubuna göre azalma göstermiştir (P 0.05). PLY0.1 ve PLM0.1 gruplarında CAT kontrol grubuna göre azalmıştır. Kontrol grubu ile PLM0.5 grubu arasında anlamlı bir fark gözlenmemiştir.
Özet (Çeviri)
Medicinal plants have beentaken into consideration with their growth promotor, antioxidant and immunostimulant activities as feed additive in recent years. With this purposes, in the present study, the effects of green olive tree (Phillyrea latifolia) aqueous methanolic extract non-specific immune responses,haematological parameters, on growth performance and antioxidant enzyme activity in rainbow trout were investigated.Fish with an average initial weight 41.71 ± 1.08 g,were divided into 7 groups (Control (0%), leave 0.1% (PLY0.1), leave 0.5% (PLY0.5), leave 1% (PLY1), fruit 0.1% (PLM0.1), fruit 0.5% (PLM0.5), fruit 1% (PLM1)) in 21net cages (1.5m X 1.5m X 1.5m) with stocking density of 40 fish/net cage (triplicate net cage were assigned for each experimental group). To determine immune and haematological responses, on 15th, 45th and 75th day of the study, superoxide anion production (SAP), lysozyme (LYS), myeloperoxidase activity (MPO), red blood cells (RBC) count, haemoglobin content (Hb), haematocrit value (Hct) and red blood cells indices including; the mean cell volume (MCV), mean cell haemoglobin (MCH) and mean cell haemoglobin concentration (MCHC) were examined respectively.At the end of the study to determine growth performance, weight gain (WG), specific growth rate (SGR) and feed conversion ratio (FCR), to determine antioxidant activity, superoxide dismutase (SOD), catalase (CAT), glutathione peroxidase (GPx) and lipid peroxidation level (LPO) were analysed. 15th day of the study, SAP results were found higher in all experimental groups compared to control (P0.05) on 75th day of the study. Increased MPO activity was determined 45th day of the study in all experimental groups compared to control (P0.05). SOD activity was decreased in PLY1, PLM0.1 and PLM0.5 groups compared to control (P0.05). CAT was decreased in PLY0.1 and PLM0.1 groups compared to control. There is not any significant differences wereobserved between control and PLM0.5 group.