Demokrat Parti Dönemi Tokat milletvekilleri ve meclis faaliyetleri (1950-1960)
Democratic Party Period Tokat mps and parliamentary activities (1950-1960)
- Tez No: 596200
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN TÜRKKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Political Science, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 193
Özet
Bu tez çalışmasında DP iktidarının IX ve X. dönemlerinde TBMM'de görev yapmış ve DP'den seçilen Tokat milletvekillerinin özgeçmişleri ile birlikte parlamentodaki faaliyetleri incelenmiştir. Bu çalışma Giriş ve üç bölümden meydana gelmiştir. Çalışmanın Giriş bölümünde Türkiye'de kurulan ilk muhalefet partisi olan Terakkiperver Cumhuriyet Fırkasından ve ikinci muhalefet denemesi olan Serbest Cumhuriyet Fırkasından bahsedilmiştir. Çalışmanın birinci bölümünde Tokat'ın tarihinden bahsedilmiştir. Daha sonrasında ise Türkiye'de ki çok partili hayata geçiş ve DP'nin kuruluş süreci anlatılmıştır. İkinci Dünya Savaşı'nın bitmesiyle birlikte dünyada başlayan yeni sürece değinilmiş ve Türkiye'nin bu süreçte çok partili hayata geçiş için attığı adımlara ve yaşanan olaylara yer verilmiştir. 1950-1954 yılları arasındaki siyasi olaylara ve DP döneminde Tokat'a yapılan yatırımlara da bu bölümde değinilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde DP IX. dönem Tokat milletvekilleri olarak seçilmiş bulunan Sıtkı Atanç, Ahmet Gürkan, Hamdi Koyutürk, Haluk Ökeren, Muzaffer Önal ve Mustafa Özdemir'in meclis faaliyetleri üzerinde durulmuştur. Aynı zamanda bu bölümde IX. dönem meclis başkanı seçilmesi dolayısı ile Refik Koraltan'ın yaptığı konuşmaya yer verilmiştir. Çalışmanın üçüncü bölümünde X. dönem Tokat milletvekilleri olarak seçilmiş bulunan İhsan Rüştü Baç, Hulusi Bozbeyoğlu, Selahattin Gülüt, Ahmet Gürkan, Osman Hacıbaloğlu, Ömer Sunar ve Hasan Kangal'ın meclis faaliyetleri üzerinde durulmuştur. Yine X. dönemde de meclis başkanı seçilen Refik Koraltan'ın yaptığı konuşmaya yer verilmiştir. Daha sonrasında ekler kısmında milletvekillerinin fotoğraflarına, seçim mazbatalarına ve çalışma ile alakalı çeşitli arşiv belgelerine yer verilmiştir. En son olarak ise hakkımdaki özgeçmiş yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the outobiographies of the 9th and 10th period Tokat deputies of the parliament TBMM elected from the Democratic Party, together with their activities in the parliament, are included. The study consists of an introduction and three parts. In the introduction, The Progressive Republican Party that is the first opposition party of Turkey and The Free Republican Party that is a trial as the second opposition party are included. In the first part, the history of Tokat is included. Later on,transition to a multi-party system in Turkey and the establishment process of the Democratic Party are explained. It mentions the process in the world following the Second World War and includes the steps taken by Turkey fort he transition to multi-party system and the events in that period. This part also includes the events between 1950 and 1954 and the investments made for Tokat in the reign of the Democratic Party. In the second part, the parliamentary activities of Sıtkı Atanç, Ahmet Gürkan, Hamdi Koyutürk, Haluk Ökeren, Muzaffer Önal and Mustafa Özdemir who were elected as the 9th period Tokat deputies, are dwelled upon. It also consists of Refik Koraltan's speech as he was elected as the president of the assembly at that period. In the third part, the parliamentary activities of İhsan Rüştü Baç, Hulusi Bozbeyoğlu, Selahattin Gülüt, Ahmet Gürkan, Osman Hacıbaloğlu, Ömer Sunar and Hasan Kangal, who were elected as the 10th period Tokat deputies, are included. The speech of Refik Koraltan, who was elected again as the president of the assembly in the 10th period, is touched upon. In the appendix, the photographs of the deputies, the election records and the various archieve documents about this study are inluded. It is finalized by my own outobiography.