Kömür ve kömür-biyokütle karışımlarından hidrojen eldesi
Hydrogen production from coal and coal-biomass mixtures
  1. Tez No: 596199
  2. Yazar: AÇELYA SEÇER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARİF HASANOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Bu çalışmada Türk kömürleri (Çan ve Tunçbilek) hem tek başlarına hem de işlenmiş (biyokütle hidrolizatı) ve işlenmemiş biyokütle (sorgum, kenaf) ile birlikte gazlaştırılarak en yüksek toplam gaz ve hidrojen verimi eldesi için deneysel koşullar araştırılmıştır. Kömürün (Çan) tek başına, biyokütle ile ve biyokütle hidrolizatlarıyla birlikte gazlaştırılmasından en yüksek hidrojen gazı verimi 0,5 mLdk-1 su (veya hidrolizat) akış hızı ve 900°C sıcaklıkta elde edilmiştir. Birlikte gazlaştırmadan elde edilen toplam gaz ve hidrojen gazı hacimleri, tek başına gazlaştırmadan elde edilen gaz hacimlerinin aritmetik toplamından sinerjik etki nedeniyle fazla olmuştur. 1 gram işlenmemiş kömür (Çan)/sorgum karışımının birlikte gazlaştırılmasından elde edilen toplam gaz hacminde 590 mL'si hidrojen gazı olmak üzere toplam 720 mL'lik artış gözlenirken, kömür (Çan) ve sorgum hidrolizatı ile yapılan birlikte gazlaştırmada 790 mL'si hidrojen gazı olmak üzere toplam 1121 mL'lik artış gözlemlenmiştir. Birlikte gazlaştırmada işlenmemiş biyokütle yerine biyokütle hidrolizatının kullanılması toplam gaz ve hidrojen gazı verimi açısından daha etkili olmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the individual and co-gasification of Turkish coals (Çan and Tunçbilek) with treated (biomass hydrolysates) and untreated biomass (sorghum, kenaf) were performed and the experimental conditions for obtaining maximum total gas and hydrogen gas yield were investigated. Maximum total gas and hydrogen production from individual gasification of coal and co-gasification of coal (Çan) with biomass and biomass hydrolysates were obtained at a feed flow rate of 0.5 mL min-1 (water or biomass hydrolyzate) and temperature of 900°C. The total gas volumes and hydrogen volumes from the co-gasification experiments were greater than the arithmetical sum of the gas volumes obtained from the individual gasification of the species of the coal (Çan)/biomass or coal (Çan)/biomass hydrolysate mixtures. The total gas volume obtained from the co-gasification of 1 gram of untreated sorghum/coal mixture increased by 720 mL with 590 mL hydrogen, while a total gas increase of 1121 mL with 790 mL of hydrogen gas was observed from the co-gasification of the coal/sorghum hydrolysates. Using biomass hydrolysate instead of untreated biomass was more effective in terms of total gas and hydrogen gas yield.