Semavi bilginin Sümer mitolojisindeki izleri
Traces in Sumerian mythology of celestial information
- Tez No: 596233
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ARİF OLGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Felsefe, Tarih, Religion, Philosophy, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bölgesel Araştırmalar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
İnsanoğlu, yeryüzünde var olduğundan beri, varoluş nedenini sorgulamış ve kendisini var eden gücün kim olduğunu öğrenmek için çeşitli kaynaklardan cevaplar bulmaya çalışmıştır. Din ve mitoloji, bu sorulara cevap arama noktasında tarihin başlangıcından bu yana dek insanoğlunun başvurduğu kaynakların başında gelmektedir. Tarihin bilinen en kadim medeniyetlerinden biri olan Sümerler de, günümüze kadar yazılı şekilde ulaşan mitolojilerinde, evren ve insanlığın kökenine ilişkin bu varoluşsal sorulara cevaplar bulmaya çalışmışlardır. Semavi kitapların, evren ve insanlığın kökenine ilişkin anlatıları, Sümer mitleri ile birçok noktada örtüşmektedir. Bu çalışma kapsamında, Sümer medeniyeti hakkında bilgiler verildikten sonra, mitoloji ve din ilişkisinden yola çıkarak bu benzerlikler ortaya konmaya çalışılacaktır. Bu benzerlikler ortaya konmaya çalışılırken ayrıca dünyanın farklı mitolojilerinde ki benzerliklere de değinilerek, Sümer mitolojisinin kaynağı ve semavi dinler arasında ki ilişkisinin tartışılması ve analiz edilmesi amaçlanmaktadır. Mitolojiyi, sahip olduğu olağan üstü içerik ve işleyişe rağmen, onu sadece uydurma ve saçma görmek doğru bir yaklaşım değildir. İnsanın ve evrenin kökenine ilişkin sorgulama süzgecinden geçen ve yaratıcı bir hayal gücü ile şekillenen mitolojinin de özünü gerçek bir dayanaktan almış olması muhtemeldir.
Özet (Çeviri)
Mankind has questioned the reason for existence since it existed on earth and tried to find answers from various sources to find out who is the force that created it. Religion and mythology have been one of the sources that human being shave used since the beginning of history in the search for answers to these questions. Sumerians, one of the most ancient civilizations known in history, have tried to find answers to these existential questions about the origins of the universe and humanity in their mythologies, which they have succeded in conveying to the present in written form. The narratives of the heavenly books on the origin of the universe and humanity coincide with the Sumerian myths at many points. Within the scope of this study, after giving information about Sumerian civilization, these similarities will be tried to be revealed by considering the relationship between mythology and religion. While trying to put forward these similarities, it is also aimed to discuss and analyze the relationship between the source of Sumerian mythology and the celestial religions by mentioning the similarities in different mythologies of the world. It is not the right approach to see mythology just as fabricated and ridiculous, despite its extraordinary contentand functioning. It is also possible that the mythology, which is shaped by a creative imagination and which passes through the filter of inquiry about the origins of man and the universe, has taken its esence from a real basis.