Acil serviste pulmoner tromboemboli tanısı konulan hastalarda 'signal peptide-cub-egf domain-containing protein-1' (SCUBE-1) ve 'vascular adhesion protein-1' (VAP-1) düzeylerinin tanı, prognoz ve klinik sonuç ile ilişkisinin araştırılması
Investigation of the relationship of 'signal peptide-cub-egf domain-containing protein-1' (scube-1) and 'vascular adhesion protein-1' (VAP-1) levels on diagnosis, prognosis and clinical outcome in patients with pulmonary thromboembolism diagnosis in emergency department
  1. Tez No: 596258
  2. Yazar: İSKENDER AKSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HIZIR UFUK AKDEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Amaç: Akut pulmoner tromboemboli insan hayatını tehdit eden bir hastalıktır. Akut pulmoner tromboemboli tanısı spesifik bir bulgu olmaması nedeniyle klinik şüphe tanıda ön plandadır. Biz bu çalışmada akut pulmoner tromboemboli tanısında SCUBE-1 ve VAP-1 gibi alternatif biyobelirteçlerin tanı ve prognoz ile ilişkisini araştırılmayı amaçladık. Hastalar ve Yöntem: Çalışma süresince acil servise başvuran ve akut PTE tanısı konulan hastalar çalışmaya dahil edildi. Akut iskemik hastalık, karaciğer yetmezliği, böbrek yetmezliği, gebelik, aktif malignite ve/veya bilinen PTE öyküsü olan hastalar çalışmaya alınmadı. Benzer yaş ve cinsiyete sahip tamamen sağlıklı gönüllerden kontrol grubu oluşturuldu. Hasta ve kontrol grubundan alınan serum örneklerinden SCUBE-1 ve VAP-1 düzeyleri çalışıldı. Veriler IBM SPSS V23 ile analiz edildi. Bulgular: Çalışmaya 24 (%54.5)'ü kadın, 20 erkek (%45.5)'si toplam 44 hasta dahil edildi. Kadınların ve erkeklerin yaş ortanca değeri sırasıyla 63 (22-81) ve 71.5 (26-84) olarak saptandı.
Özet (Çeviri)
Aim: Acute pulmonary thromboembolism is a life-threatening disease. Clinical suspicion is essential for diagnosis because of lack of a specific finding for diagnosis of PTE. The aim of this study is to investigate the relationship between the diagnosis and prognosis of alternative biomarkers such as SCUBE-1 and VAP-1 in the diagnosis of clinically suspected acute PTE. Patients and Method: Patients who were admitted to the Emergency Department and diagnosed as acute PTE were included in the study. Patients with acute ischemic disease, liver failure, renal failure, pregnancy, active malignancy and/or history of known PTE were excluded from the study. A control group was formed from healthy volunteers at similar age and sex. SCUBE-1 and VAP-1 levels were studied from serum samples taken from the patient and control groups. Data were analyzed using by IBM SPSS V23. Results: Forty-four patients were enrolled in the study which was consisted of twentyfour women (54.5%) and twenty (45.5%) men. The median ages of female and male were 63 (22-81) and 71.5 (26-84) respectively.