1710-1720 tarihli Mühimme Defterlerine göre Maraş
Maraş according to 1710-1720 Damed Book
- Tez No: 596259
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR KURTARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeniçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 290
Özet
Bu çalışmada 1710-1720 yıllarını kapsayan 118-129 numaralı toplam 12 adet mühimme defterlerine göre Maraş'ın genel yapısı üzerinde tespit ve değerlendirmelerde bulunulmuştur. Çalışmada ilgili defterlerde toplam 102 tane Maraş'la ilgili hüküm tespit edilmiştir. Bu hükümler incelendiğinde belirtilen tarihlerde bir eyalet merkezi olan Maraş'ta başta eşkıyalık faaliyetleri olmak üzere tımar, sefer ve ordu ile ilgili kayıtlar, toplumsal anlaşmazlık, iskân-göç hadiseleri ve çeşitli diğer konuların yer aldığı görülmektedir. Mühimme defterleri, siyasal, sosyal, ekonomik ve buna benzer birçok konu içerdiği için önemli bir kaynak olarak görülmektedir. Bu defterlerde Osmanlı Devleti'nin merkez-taşra yapısındaki idari, askeri kurumları, savaş tarihi, lojistik yapısı, devletin gayr-ı müslimler ile ve diğer topluluklar hakkında bilgi verildiği için de son derece önemli bilgiler içermektedir. Çalışmamızda Mühimme defterinin tanımı yapılarak genel özellikleri hakkında bilgi verilmektedir. Maraş'ın kuruluştan 1720 yılına kadar ki tarihi gelişiminin yanında üzerinde çalıştığımız belgelerin analitik incelemesi yapılmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the determination and evaluation of the general structure of Maraş has been made according to the total number of 12 books, which are numbered 118-129 covering the years 1710-1720. In this study, 102 provisions related to Maraş were determined in the related books. When these provisions are examined, it is seen that Maraş, which is a provincial center on the specified dates, includes records of grooming, military and military activities, social disputes, settlement-migration events and various other issues. Mühimme Books are seen as an important resource because they contain many political, social, economic and similar subjects. These books contain very important information since they provide information about the administrative, military institutions, history of war, logistic structure of the Ottoman Empire, non-Muslims and other communities in the central-provincial structure of the Ottoman Empire. In our study, definition of Mühimme Book is made and information is given about general features. In addition to the historical development of Maraş from the establishment until 1720, the analytical examination of the documents we are working on is carried out.