Rusya'daki Azerbaycan diasporası ve Azerbaycan-Rusya ilişkilerine etkisi
The Azerbaijani diaspora and its effect on the relationship of The Azerbaijan-The Russia
  1. Tez No: 596264
  2. Yazar: AFET SADİGLİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA ÖZSÜER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Tarih, Uluslararası İlişkiler, Sociology, History, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrasya Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Üç bölümden oluşan bu çalışmanın birinci bölümünde diaspora kelimesinin kökeni ve içeriğinin değişimi incelenecektir. Bu bölümde her şeyden önce tarihî sınıflandırmanın, diaspora kelimesinin günümüzdeki anlamının bilincine varmak açısından en uygun tutum olduğu belirtilecektir. Ayrıca birinci bölümde globalleşme sürecinin, diasporanın anlamı, diaspora toplumları, anavatan ve ev sahibi devlet açısından çeşitli ve önemli etkileri de incelenecektir. İkinci bölümde günümüz Azerbaycan Cumhuriyeti dönemine kadar Azerbaycan diasporasının oluşum ve gelişim süreci araştırılacaktır. Ayrıca bu bölümde uluslararası ilişkilerde bağımsız Türk devletleriyle ilişkilerinin geliştirilmesinin ve bu devletlerin diasporalarının ortak hedef doğrultusunda hareket edilmesinin önemi vurgulanacaktır. Üçüncü bölümde ise Sovyetler Birliği'nin çöküşünden sonraki ilk yıllarda yaşanan Azerbaycan ve Rusya arasındaki siyasi sorunlar, daha sonra ise Haydar Aliyev'in iktidara gelmesiyle iki ülke arasında olan soğukluğun aradan kaldırılması yönünde karşılıklı yürütülen politikalar incelenecektir. Bununla beraber Azerbaycanlıların Rusya'ya göçü ve sosyo-ekonomik durumu, statüsü ve pozisyonu, Azerbaycanlıların Rusya'daki yaşama adaptasyonu ve topluma uyum sağlaması konuları incelenecektir. Buna ek olarak Karabağ sorunu ve Rusya'daki Azerbaycan diasporasının bu sorunun çözümüne yönelik faaliyetleri de incelenecektir. Son olarak ise Azerbaycan diasporasının Rusya'daki konumu, etkisi ve Azerbaycan kökenli Rusya vatandaşlarının Azerbaycan-Rusya ilişkilerinde yeri ve önemi araştırılacaktır.
Özet (Çeviri)
In the first chapter of the study that contain three chapter the historical origins and the evolution of contain of a word“diaspora”in the way of a political improvements will studied. To understand nowadays meaning of a word“diaspora”as a most appropriate aproach a historical classification will specified in this chapter. Also, different and important effects of the globalization process in terms of a diaspora concept, diaspora societies, host government and relative government will studied in this chapter. İn the second chapter the formation and the evolution of the Azerbaijani diaspora, from the beginning of XX century to the period of modern Republic of Azerbaijan will investigated. Also in this chapter the importance of development relationships with independent Turkish governments on the international arena and the movement of diasporas of these governments on the partnerships line will specified. İn the third chapter the political problems that experienced between Azerbaijan and Russia after years of collapse Soviet Union, later mutual politics to avoid cold relationships between two country after Haydar Aliyev come in power will studied. Also the migration of Azerbaijanis to Russia and their socio – economical condition, status and position, subjects of adaptation Azerbaijanis to the Russia life and integration to a society will specified. In addition, Karabakh problem and the activity of Azerbaijani diaspora related to the solution of this problem in Russia will specified. Finally, a position, an effect of Azerbaijani diaspora in Russia and a position and importance of Azerbaijani Russia citizens in the Azerbaijan – Russia relationships will investigated.