Bir üniversite hastanesi sağlık çalışanlarının aşı farkındalığı ve aşı reddi konusundaki düşünceleri
A university hospital healthcare workers'opinions about vaccine awareness and vacci̇nehesi̇tancy
- Tez No: 596265
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NERİMAN AYDIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Aşı reddi ve tereddütü gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin önemli bir halk sağlığı sorunudur. Bu araştırma Gaziantep Üniversitesi Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesi'nde çalışan ve öğrenim gören sağlık çalışanlarının; genel aşılanma durumları ile aşılar hakkında bilgi ve tutumlarının, aşı karşıtı durumlarının belirlenmesi amacıyla çok aşamalı yapılan kesitsel-tanımlayıcı tipte araştırmadır. Gaziantep Üniversitesi Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesi'nde çalışan ve öğrenim gören kişiler arasından uygun yöntemle belirlenen 550 kişiye yüz yüze görüşme yöntemi ile anket uygulandı. Veriler SPSS 22 paket programında değerlendirildi. Analizlerde betimleyici istatistiklerle beraber ki-kare, t testi, Anova, Kruskal Wallis, Mann-Whitney U testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Vaccine rejection and hesitation is a major public health problem both in developed and developing countries. This study is a cross sectional-descriptive study conducted among healthcare workers, working and training in Gaziantep University Şahinbey Research and Applicition Hospital, for determining the socio-demographic characteristics, working department, vaccination status, information and opinions about vaccines and status of vaccine hesitancy. The sample was selected with appropriate method from Gaziantep University Şahinbey Research and Applicition Hospital healthcare workers (n=550). The data were collected by a quastionaire applied face-to-face interviews. The data was evaluated with the package program SPSS 22. Descriptive statistics, chi-square, Mann-Whithey U, Anova, Kruskal Wallis, t tests were used.