Bağımsızlık sonrası Azerbaycan'da sanayileşmenin sosyal yapıya etkisi
The effect of post-independence industrialization on social structure in a Azerbaijan
  1. Tez No: 596290
  2. Yazar: MAHAMMAD ISBANDIYAROV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT BAYAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Yapı ve Sosyal Çalışma Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Modern dünyada sosyal değişme, toplumsal yaşamın zorunlu bir sonucu mahiyetinde karşımıza çıkmaktadır. Geçmişten günümüze toplumlar bu değişimleri az ya da çok, kimi zaman da hızlı ya da yavaş yaşamışlardır. Ekonomik kalkınma hedeflenirken sanayileşme politikalarının önemli olduğu açık bir meseledir. SSCB yıkıldıktan sonra Azerbaycan Cumhuriyeti daha öncede yaşadığı sanayileşme etkilerini yine devam ettirerek farklı çabalarda bulunmuştur. Bu doğrultuda devletçi ekonomik politikaları izlenerek kalkınmada önemli unsur olarak sanayileşme çabaları dikkate alınmıştır. Bu bağlamda bağımsızlık sonrası Azerbaycan'da sanayileşmenin sosyal yapıya etkisi bu çalışmanın ana problemini oluşturmuştur. Bu çalışmada sosyal yapı ve sanayileşmeyle ilgili kavramların açıklanmasını takiben sanayileşmenin Azerbaycan'da sosyal yapı üzerindeki etkileri Bağımsızlık sonrasını içeren zaman diliminde incelenmiştir. İncelemeye tabi tutulan konular sosyal yapının; eğitim, ekonomi, kentleşme, toplumsal yaşam gibi boyutlarının sanayileşme sonrasındaki etkileri ve arz ettikleri değişimler ele alınmıştır. Değişim kuramları ışığında Azerbaycan örneğinde sanayileşmenin ortaya koyduğu sonuçlar nitel araştırma yönteminin yazılı, görsel, basılı kaynakların incelenmesi yöntemi tema oluşturularak yorumlanmıştır
Özet (Çeviri)
In the modern world, social change shows itself as a necessary consequence of social life. Societies at all times have experienced these changes tovarying degrees and at varying speeds. It is an obvious point that industrialization policies are important when economic development is aimed. After the USSR collapsed, the Republic of Azerbaijan made attempts at different areas, continuing its previous efforts of industrialization effects. In this direction, statist economy policies were adopted and industrialization attempts were taken into consideration as an important factor in development. In this context, the impact of industrialization in post-indepedence Azerbaijan on the social structure constitutes the main problem of this study. The study investigates the effects of industrialization on the social structure in post-independence Azerbaijan, following the explanation of terms related to social structure and industrialization. The subjects investigated were the effects of education, economy, urbanization and social life after industrialization and the changes they posed. Inlight of theories of change, the consequences of industrialization in thecase of Azerbaijan, collected by means of a series of document analyses, were interpreted through a content analysis. The results of industrialization in the case of Azerbaijan were interpreted by creating a theme by examining the writen, visual and printed sources of the qualitative research method.