Ebeveynlerin engelli çocuklarını istismar ve ihmal etme durumları ile etkileyen faktörler
Child Abuse and Neglect Status of Parents with Disabled Children and Factors Affecting
  1. Tez No: 596298
  2. Yazar: RAMAZAN MURAT TÜRKMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA GÜDÜCÜ TÜFEKCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Ebeveynlerin engelli çocuklarını istismar ve ihmal etme durumlarını incelemek ve etkileyen faktörleri belirlemektir. Materyal ve Metot: Tanımlayıcı tipte olan araştırma, Adana'da, il Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı altı özel eğitim ve rehabilitasyon merkezinde, Şubat - Eylül 2019 tarihleri arasında, gerçekleştirildi. Araştırmanın evrenini, Mayıs-Haziran 2019 tarihleri arasına belirtilen rehabilitasyon merkezlerine kayıtlı olan çocuklarının rehabilitasyonları sırasında bulunan ebeveynleri oluşturdu. Örneklem yöntemine gidilmeyip evrenin tümü (S=217) ile çalışıldı. Verilerin toplanmasında, Soru Formu ve Çocuk İstismarı ve İhmali Formu kullanıldı ve yüz yüze görüşülerek elde edildi. Veriler, tanımlayıcı istatistikler ve ki kare testi ile değerlendirildi. Etik ilkelere bağlı kalındı. Bulgular: Ebeveynlerin ortalama %14.4'ünün engelli çocuklarına fiziksel istismar ve ihmal, %34.2'sinin duygusal istismar ve ihmal ve %59.5'inin sosyal istismar ve ihmal davranışları gösterdiği saptandı.
Özet (Çeviri)
Aim: To investigate the abuse and neglect of parents with disabilities and to determine the factors that affect them. Materials and Method: This descriptive study was conducted in six special education and rehabilitation centers of Adana Provincial Directorate of National Education between February - September 2019. The universe of the study consisted of the parents of their children who were enrolled in rehabilitation centers between May and June 2019 during their rehabilitation. The sampling method was not used and the whole universe (S = 217) was studied. Questionnaire and Child Abuse and Neglect Form were used to collect data and obtained by face to face interview. Data were analyzed by descriptive statistics and chi-square test. Adherence to ethical principles. Results: It was found that 14.4% of the parents showed physical abuse and neglect to disabled children, 34.2% emotional abuse and neglect, and 59.5% social abuse and neglect.