Hafif zihinsel engelli çocuklar ve ebeveynlerinde cinsel istismardan korunma konusunda farkındalık yaratma
Awareness raising about protection from sexual abuse in mild mental disabled children and their parents
- Tez No: 331361
- Danışmanlar: PROF. DR. NURGÜN PLATİN, YRD. DOÇ. DR. Emine ERDEM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
Cinsel istismar toplumun her kesiminde görülebilen bir sorun olmasına karşın çocuklar özellikle de zihinsel engelli çocuklar bu sorun ile daha fazla karşı karşıya kalmaktadırlar. Zihinsel engelli çocuk ve ailelerinin çocuk cinsel istismarı konusunda farkındalıklarının artması çocukların karşılaşabilecekleri olası bir cinsel istismar deneyiminden korunmaları konusunda yardımcı olabilecektir.Bu araştırma, zihinsel engelli çocuk ve ebeveynlerinde cinsel istismar konusunda farkındalık yaratmak amacıyla öntest-sontest yarı deneysel desende yapılmıştır. Araştırma 15 hafif zihinsel engele sahip çocuk ve ebeveyni ile gerçekleştirilmiştir. Veriler Çocuk Görüşme Formu, Çocuk Eğitim Değerlendirme Kontrol Listesi, Ebeveyn Görüşme Formu kullanılarak araştırmacı tarafından toplanmıştır. Çocuk eğitimleri Çocuk Eğitim Resimleri ve Hikayeleri ile 4 eğitimde, ebeveyn eğitimleri ise Veliler Eğitimi Kılavuz Kitapçıkları ve Sunuları ile 6 eğitimde gerçekleştirilmiştir. Çocuk Hikaye Kitapçıkları ev ödevi olarak kullanılarak eğitimlerin ev ortamına taşınması ve çocukların unutma olasılıklarının en aza indirilmesi sağlanmıştır. Etik kurul onayı ve ebeveynlerden yazılı bilgilendirilmiş onam formu alınmıştır.
Özet (Çeviri)
though sexual abuse a common problem for all regions of a society, children, especially mental disabled children have experienced this problem the mostly. Increasing awareness of the mental disabled children and their families related to sexual abuse could help them in protecting from this experience.This study was conducted to conceive awareness about sexual abuse in mental disabled children and their families as semi-experimental with pre-post test design. Fifteen mild mental disabled children and their parents were taken to the study. Data were collected with Child Interview Form, The Checklist of Child Education Evaluation and Parent Interview Form by the researcher. Education for children was given with Child Education Pictures and Stories in four sessions. Education for the parents was given with Parents Education Guide Booklets and PowerPoint presentations in 6 sessions. Child Story Books were used as homework and so they were carried to the home environment and the possibility of children?s forgetting were decreased. Ethical institute assent and written consents of the parents were taken.