19'UNCU YÜZYIL DOĞU AKDENİZ GÜÇ MÜCADELESİNDE DONANMALARIN ROLÜ
THE ROLE OF THE NAVIES ON THE EASTERN MEDITERRANEAN POWER STRUGGLE IN 19'TH CENTURY
- Tez No: 596309
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ FUAT ÖRENÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Denizcilik, Tarih, Siyasal Bilimler, Marine, History, Political Science
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harp Akademileri Komutanlığı
- Enstitü: Stratejik Araştırmalar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Strateji ve Stratejik Araştırmalar Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Strateji Bilim Dalı
Özet
Akdeniz, insanlık tarihi boyunca önemli olmuş ve önemli olmaya da devam eden bir bölgedir. Dünya tarihi Doğu Akdeniz havzasında şekillenmeye başlamıştır. Bu bölgede birçok medeniyet varlığını sürdürmüş ve bunların birçoğu dünyaya da hükmetmişlerdir. Dünya ticaretinin ve güç mücadelesinin geçtiği bu topraklar ve deniz alanı medeniyetlerin şekillenmesinde rol oynamıştır. İşte bu tez, deniz gücünün devletlerin güç mücadelesindeki yerini ele almakta, bölgeye ve dünyaya bir denizci gözüyle bakmaktadır. Çalışmada uluslararası ilişkilerin realist bakış açısı esas alınmıştır. Bu çerçevede, uluslararası sistemin çatışma üzerine inşa edildiği, temel aktörün devletler olduğu ve devletlerin özellikle ekonmik ve askeri güçlerini maksimize etmek üzere gayret ettikleri farz ve kabul edilmiştir. Doğu Akdeniz 19'uncu yüzyılda özellikle dört devletin (İngiltere, Fransa, Rusya ve Osmanlı Devleti) mücadelelerine sahne olmuştur. Bu mücadeleler zincirinde mezkûr devletler değişen formüllerde ittifaklar oluşturmuşlardır. Bu mücadeleler ve devletler beş parametre temelinde değerlendirilmiş ve mukayese edilmişlerdir. Bu parametreler; jeostrateji, teknoloji, insan gücü, diplomasi hukuk ve siyaset ile ekonomi olarak tespit edilmiştir. Çalışma esnasında kaynak taraması yapılmış, konu ile ilgili yazılmış kitaplar, makaleler, Başbakanlık Osmanlı Arşivi'nden ve Deniz Müzesi Deniz Tarihi Arşivi'nden temin edilen belgeler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The Mediterranean has become an important region throughout the history and still has the same importance. The history of the world has been started forming in the Eastern Mediterranean. Several civilizations have survived in this area and some of them became ruler of the world. World trade and power struggle, which realized on this part of the world, had some roles on the forming of the civilizations. So this thesis is dealing with the role of the seapower on the power struggle of the states. Additionally, it looks at the region with the eyes of a seaman. The realist approach of the international relations has been taken as the basis of the paper. Thus, the main figure is the state. International relations have been constructed on the basis of conflicts. It is assumed that the states try to maximize their economic and military interests and benefits. The Eastern Mediterranean became the conflict scene of the four states (Ottoman Empire, British Empire, France and Russia). The struggle and those four states have been examined and compared on the basis of the five parameters. These parameters are geostrategy, technology, human power, politics-diplomacy and economy. The related books, maps, documents from The Ottoman Archives and The Naval History Archives have been studied during the preperation of the paper.