İşletmelerde eğitim ve geliştirme: Bir havacılık akademisi örneği
Training and improvement within enterprises: The example of an aviation academy
- Tez No: 596311
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CANAN URHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sivil Havacılık, Civil Aviation
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
İşletmelerde eğitim ve geliştirme faaliyetleri ile çalışan becerisi ve yetkinliği artırılmakta, çalışan yeni görev ve pozisyonlara hazır hale getirilmektedir. Eğitim ve geliştirme hedefleri ile işletmenin eğitim programları arasındaki güçlü bağ sayesinde işletmede verimlilik sağlamaktadır. Bu araştırmada alanında uzman 5 eğitimci ille görüşülerek, bir havayolunun eğitim faaliyetlerinin yürütüldüğü havacılık akademisinde eğitimlerin oluşturulma ve geliştirilme süreçleri incelenerek eğitimlerin işletmeye ve çalışana katkıları ortaya konmaktadır. Bu araştırmada örnek vaka olarak incelenen havacılık akademisinde eğitimlerin oluşturulma ve geliştirilme süreçlerinde ulusal ve uluslararası standartların temel alınması havacılık sektöründe eğitimlerin etkin bir şekilde gerçekleştiğini göstermektedir. Eğitim ihtiyaç tespiti ile eğitimin nihai hedefine ulaşması, çalışanın eğitilmesi ve geliştirilmesindeki ihtiyaçların giderilmesi bakımından olumlu sonuçlar alındığı görülmüştür. E-learning öğretimin gerçekleşmesi ile işletme ve çalışan açısından verimlilik sağlandığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Employees achieve increased skills and competence through trainings and improvement activities within enterprises, thus get ready for new assignments and positions. Enterprises maintain efficiency incidental to the strong bond between their training programs and their training and improvement goals. In this research, five trainers who are experts in their field have been interviewed; and the establishment and improvement processes of the training programs within an aviation academy where the training activities of an airline company takes place are scrutinised, verifying the contributions of trainings to the enterprise and the employees. National and international standards underlying the establishment and development processes of the trainings in the aviation academy which is taken as the sample case in this study highlight that trainings in the aviation industry take place effectively. Prior assessment of the training needs of employees proved to ensure positive results in reaching the ultimate goal of training programs, thus meets the training and improvement needs of employees. This study also ascertained that realizing the education via e-learning trainings generates productivity both for the enterprise and the employee.