Sosyal bilgiler öğretmen adaylarının tütün ve uyuşturucu maddenin zararlarına ilişkin farkındalıkları
Awareness about harm of tobacco and drugs addiction for candidate of social studies teachers
- Tez No: 596322
- Danışmanlar: PROF. DR. TURHAN ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Sağlık Eğitimi, Uyuşturucu Alışkanlığı ve Alkolizm, Education and Training, Health Education, Drug Addiction and Alcoholism
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu araştırmada sosyal bilgiler öğretmen adaylarının tütün ve uyuşturucu maddelerin zararlarına ilişkin farkındalıkları araştırılmıştır. Araştırma çalışma grubunu 2019 itibariyle Milli Eğitim Bakanlığında göreve başlamamış sosyal bilgiler öğretmen adayları oluşturmaktadır. Seçkisiz örnekleme yöntemlerinden basit seçkisiz örnekleme modeli esas alınarak 152 kadın, 81 erkek 233 öğretmen adayı seçilmiştir. Katılımcıların görüşlerinin alınması adına "Tütün ve Uyuşturucu Maddenin Zararlarına İlişkin Farkındalık Anketi'' uygulaması gerçekleştirilmiştir. Çalışma esnasında frekans analizi ile birlikte, bağımsız ikili grupları karşılaştırırken t-test, üç ve üzeri bağımsız grupların karşılaştırırken ise ANOVA yönteminden yararlanılmış, aralarındaki farkın hangi gruplar arasında olduğunu anlamak için Bonferroni çoklu karşılaştırma testinden faydalanılmıştır. Araştırmada elde edilen bulgulara göre; katılımcıların bağımlılık süreci farkındalığına ilişkin algılarını cinsiyete göre farklılaşmadığı, bağımlılık farkındalıklarının sigara kullanımına göre farklılaşmadığı, madde kullanım riskine ilişkin algılarının bağımlılık ile alakalı faaliyetlerde yer alma ya da almama durumuna göre anlamlı bir farklılık oluşturmadığı tespit edilmiştir. Medyanın katkısının ve maddi sorunların bağımlılığın artışında etkili olduğu, ailelerin konu hakkında yeteri hassasiyete sahip olmadıkları, okulların korunaklı ve güvenli yerler olarak görülmediği, sigara alkol gibi, önleyici ve koruyucu faaliyetlere ağırlık verilmesinin gerekliliği sonuçlarına ulaşılmıştır. Katılımcılar öğrencilerine hayır diyebilme becerisi kazandırabileceği durumu cinsiyete göre farklılaşma, sigara kullanımının alkol ve madde kullanımına özendirici etkisinin cinsiyete göre farklılaştığı, bağımlılık konusunda destek alınabilecek merkezleri bilme durumunun cinsiyete göre, enerji verici maddelerin kişiyi güçlendirdiği fikrinin yaş değişkenine göre farklılaştığı gibi bulgulara erişilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, social studies teacher candidates are discussed in terms of their awareness of the effects of tobacco use and drug abuse. The study group consists of prospective social studies teachers who have not started to work in the Ministry of National Education as of 2019. There are 152 female and 81 male 233 teacher candidates were selected based on the simple random sampling model among to the random sampling methods. A survey called "Awareness Survey for The Effects of Tobacco Use And Drug Abuse'' has been conducted during the research process. Different methods are applied together with frequency analysis, namely; T-test method for comparing the pairs of independent groups and ANOVA for comparing three or more independent groups moreover Bonferroni multiple comparison test was used to understand the differences between the groups. According to the findings obtained in research that participants' perceptions of addiction process awareness did not differ depend on gender and smoking and also perceptions of drug use risk did not make a significant difference depending on whether or not to take part in activities related to addiction. It can be asserted that media and financial problems have contributed well to the ascent of addiction and parents have lack of awareness on the subject moreover that schools are not seen as safe and safe places, and the necessity of importance on preventive and protective activities such as smoking and alcohol. The participants could gain the ability to say no to their students, the incentive effect of smoking on alcohol and drug use and the knowledge of the centers that can be supported for addiction differ according to gender furthermore the idea that energizing drugs empower the individual varies according to the age variable.