Ruhsal ve bedensel rahatsızlıkların modern sanata etkisi Frida Kahlo ve Toulouse-Lautrec örneği
Mental and physical disability's effect on modern art example of Frida Kahlo and Toulouse-Lautrec
  1. Tez No: 596333
  2. Yazar: AYİŞE HAZIRCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TOLGA AKALIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim ve Baskı Sanatları Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmanın amacı ruhsal ve bedensel olarak kalıcı rahatsızlığa sahip sanatçıların meslekleri ile tanışmaları ve onu sahiplenmeleri üzerine yaşamlarını şekillendirmelerinin incelenmesidir. Yapılan bu çalışma da ilk olarak tıp biliminde ruhsal ve bedensel rahatsızlıkların anlamlarına değinilmiştir. Daha sonra modern sanatla birlikte Frida Kahlo'nun hayatı ve sanat anlayışı ile Toulouse-Lautrec'in fiziksel durumunun sanatına etkisi üzerine durulmuştur. Her iki sanatçının da olumsuz travmatik durumlar karşısında sanatlarını nasıl kullandıklarını, eserlerini nasıl ortaya çıkardıklarını inceleyerek ruhsal ve bedensel rahatsızlıklarının modern sanata etkileri tespit edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the artists who have mentally and physically persistent illnesses to meet their occupations and to shape their lives upon their adoption.In this study, firstly, the meaning of mental and physical disorders in medical science is mentioned. Later, along with modern art, Frida Kahlo's life and understanding of art and the effect of Toulouse-Lautrec's physical condition on art were emphasized.Both artists think that in the face of traumatic situations, they determine the effects of modern art by examining how they use their arts and their mental and physical work.